Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 26.12.2010

Dziś dzień świętego Szczepana

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia jest dniem pierwszego męczennika Kościoła katolickiego.
Dziś dzień świętego Szczepanafot. Wikimedia Commons

- To jest niezła przeplatanka, bo wczoraj narodziny Jezusa, dzisiaj męczeństwo, czyli śmierć Szczepana, jutro znowu radosne święto Jana ewangelisty, ale następny dzień jest dniem dzieci betlejemskich, młodzianków, męczenników – mówił w magazynie "W samo południe” ojciec Wacław Oszajca, jezuita.

Życie i śmierć przeplatają kalendarzu liturgicznym. Według ojca Oszajcy, być może po to, żebyśmy umieli patrzeć na jedno i drugie z dwóch perspektyw. - Coś się zaczyna w poczęciu, narodzinach, coś się wypełnia w śmierci – mówił jezuita.

Według profesora Tadeusza Bartosia, filozofa i teologa dzień świętego Szczepana i obchodzone dziś święto przez katolików rozumiane jest jako dzień narodzin do życia wiecznego. - Mamy narodziny Jezusa, a w drugi dzień mamy wspomnienie Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła, który w tradycji chrześcijańskiej rodzi się do życia wiecznego – mówił Bartoś.

***

Święty Szczepan był jednym z siedmiu diakonów, wybranych przez apostołów. Święty Piotr zaproponował, by diakoni pomagali apostołom w prowadzeniu pracy charytatywnej. Dzięki pomocy apostołowie mieli czas na głoszenie Ewangelii.

Zadaniem świętego Szczepana była posługa ubogim, głównie wdowom. Święty Szczepan nie ograniczył się tylko do pracy charytatywnej, zajął się również głoszeniem Ewangelii. Sanhedryn, czyli najwyższe władze żydowskie, oskarżyły go o bluźnierstwo, występowanie przeciwko prawu Izraela, i skazały na śmierć przez ukamienowanie. Święty Szczepan zginął około roku 36. Jego relikwie spoczywają w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca w Rzymie.

Święty Szczepan został pochowany w Ben-Gemat. W V wieku cesarzowa Eudoksja przeniosła jego relikwie do Jerozolimy i złożyła w bazylice pod Bramą Damasceńską. W obawie przed Saracenami przeniesiono je do Konstantynopola, a następnie w 555 roku do Rzymu.

Zgodnie z tradycją od drugiego dnia świąt, kiedy przypada dzień świętego Szczepana, rozpoczyna się okres kolędowania ("chodzenia po kolędzie") księży, a na wsiach również grup kolędników do domów wiernych.

Święty Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy, tkaczy, stolarzy i bednarzy. W ikonografii święty Szczepan jest przedstawiany najczęściej w scenie kamienowania. W innych przestawieniach pojawia się jako młody diakon, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "W samo południe” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.