Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 29.08.2011

Opowiadajmy naszą historię światu

Bogdan Borusewicz (marszałek Senatu): To, co działo się w Polsce w sierpniu 1980 roku, było na ustach całego świata. Zdjęcia Wałęsy i tego, co się działo w Stoczni, obiegły wszystkie agencje.
Bogdan BorusewiczBogdan BorusewiczFot.W.Kusiński
Posłuchaj
  • Mówmy światu o tym, co działo się w sierpniu 1980 r. - rozmowa z B. Borusewiczem
Czytaj także

Jak mówił marszałek Senatu, warto wracać do tamtych wydarzeń i pokazywać, że to, co stało się wtedy w Polsce, miało wpływ na całą Europę i znaczną część świata. Dlatego trzeba o tym przypominać.

Zdaniem gościa Jedynki Polacy potrafią opowiadać i pokazywać historię kraju. W opinii Bogdana Borusewicza z polskiej historii lekcję mogą czerpać kraje, które obecnie walczą o swoją wolność. – Gwałtowne zmiany w Polsce w sierpniu 1980 roku, pokojowe odsunięcie od władzy ludzi, którzy sprawowali ją przez kilkadziesiąt lat, są dobrym przykładem – stwierdził marszałek. – Powinniśmy zrobić wszystko, żeby z naszych doświadczeń mogli skorzystać rewolucjoniści w Afryce Północnej – dodał.

Stocznia
Stocznia Gdańska. Sierpień 1980

W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj – razem 200 zakładów z 80 tys. pracowników.

>>>Pełny zapis rozmowy

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów, wśród których do najważniejszych należały żądania utworzenia wolnych związków zawodowych i przywrócenia do pracy, uprzednio usuniętych za działalność związkową, Lecha Wałęsy i Anny Walentynowicz.

Wydarzenia Sierpnia ‘80 doprowadziły do utworzenia NSZZ "Solidarność" – pierwszego i jedynego niezależnego od władz związku zawodowego w państwach bloku sowieckiego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)