Marcin Nowak 01.03.2012

Rywale Polaków na Euro w dobrej formie

W rozegranym w środę meczu towarzyskim z dobrej strony pokazali się Rosjanie, którzy są grupowymi rywalami reprezentacji Polski na Euro 2012.
Dania - RosjaDania - RosjaPAP/EPA
  • Podsumowanie wydarzeń sportowych na antenie Polskiego Radia - 29 lutego 2012
  • Tomasz Kowalczyk, PR Kopenhaga
  • Maciej Jastrzębski PR Moskwa

Spośród rywali Polaków w grupie A (Rosja, Grecja, Czechy) mistrzostw Europy najlepiej spisała się reprezentacja Sbornej, która pokonała Danię 2:0 (2:0) w towarzyskim meczu w Kopenhadze. Gole zdobyli Roman Szirokow i Andrej Arszawin.

Rosjanie rozpoczęli od mocnego uderzenia. Już w czwartej minucie Thomasa Soerensena strzałem po ziemi pokonał Roman Szirokow. Szybka strata bramki sparaliżowała Duńczyków. Piłkarze Mortena Olsena nie potrafili zdobyć wyrównującego gola. Na domiar złego tuż przed przerwą nie popisał się bramkarz gospodarzy i Andrij Arszawin ustalił wynik spotkania uderzeniem spoza pola karnego.

Dania na Euro 2012 zagra w grupie B razem z Niemcami, Holandią i Portugalią.

Tymczasem inny rywal podopiecznych Franciszka Smudy - Grecja zremisowała z Belgią 1:1 (1:1) w towarzyskim meczu piłkarskim rozegranym w Heraklionie.

Mecz rozegrano w ulewnym deszczu, obie drużyny zagrały defensywnie, ale także mało skutecznie, marnując po kilka dogodnych okazji strzeleckich. W bramce Grecji udanie zadebiutował Orestis Karnezis popisując się kilkoma dobrymi interwencjami.

- Mieliśmy bardzo dobre pierwsze 15 minut, później z powodu warunków atmosferycznych zespół grał asekuracyjnie. Mieliśmy więcej okazji strzeleckich niż rywale - powiedział trener Grecji Fernando Santos.

Pod koniec drugiej połowy dwie dobre okazje strzeleckie zmarnował kapitan Grecji Costas Katsouranis. Belgię od porażki uratowały skuteczne interwencje bramkarza Simona Mignoleta.

Z kolei Czechy zremisowały z Irlandią 1:1 (0:0) w towarzyskim meczu piłkarskim rozegranym w Dublinie. Czechy są rywalem Polski w fazie grupowej mistrzostw Europy obok Rosji i Grecji.

Po pierwszej bezbramkowej połowie prowadzenie Czechom dał pięć minut po przerwie Milan Baros. Było to 40. trafienie dla drużyny narodowej 30-letniego napastnika.

Trenerskim nosem popisał się Giovanni Trapattoni. Włoski szkoleniowiec Irlandczyków w 72. minucie zdecydował się wpuścić na boisko Simona Coxa. Ten kwadrans później wpisał się na listę strzelców.

- Początek w naszym wydaniu był trochę niemrawy, ale później graliśmy znacznie lepiej. Szkoda, że straciliśmy gola i nie udało nam się wygrać, ale mecz dostarczył mi wielu pozytywnych wniosków. Szczególnie podobała mi się gra Limbersky'ego, Rajtorala i Stajnera. Bardzo ucieszyła mnie też bramka Milana. On potrzebował dobrego występu w kadrze. Jeśli znów nabierze pewności siebie skorzysta na tym cała drużyna - ocenił selekcjoner reprezentacji Czech Michal Bilek.

Irlandczycy to także uczestnicy zbliżającego się Euro 2012. W Poznaniu i Gdańsku w meczach grupy C zmierzą się z Hiszpanią, Włochami i Chorwacją.

Relacje z innych meczów towarzyskich - Hit na Wembley wygrali Holendrzy

Relacja z meczu Polska - Portugalia na Stadionie Narodowym - Bez goli na inaugurację Stadionu Narodowego

Relacja z meczu Ukrainy - współgospodarza Euro 2012 - Współgospodarze Euro zdali test