Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maja Bobrowska 21.10.2010

Euro dla regionów odc. 6 - Małopolskie

Małopolska pięknieje w oczach, wspiera mikroprzedsiębiorców i naukę, a także przygotowuje coraz atrakcyjniejszą bazę turystyczną.
Rynek w KrakowieRynek w KrakowiePR

Euro dla regionów - audycja powstaje we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita

Dzisiaj sprawdzamy jak z wydawaniem funduszy europejskich radzi sobie Małopolska, która realizuje trzeci co do wielkości Regionalny Program Operacyjny. Do wydania ma blisko miliard czterysta milionów euro - mówi Ewa Wnukowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Jak na tą wielkość środków województwo małopolskie radzi sobie świetnie. Pod względem zawartych umów plasuje się w ścisłej czołówce - ponad 63 procent środków już jest zakontraktowanych. Natomiast wydatkowanie, które osiągnęło prawie 22 procent alokacji sprawiło, że we wrześniu województwo dołączyło do tej elitarnej grupy, która wykorzysta krajową rezerwę wykonania w zakresie Regionalnych Programów Operacyjnych.

W ramach programu realizowanych jest 48 projektów kluczowych, które dotyczą różnych obszarów, w szczególności edukacji, turystyki, kultury, dróg, zdrowia, ochrony środowiska i społeczeństwa informacyjnego.

Jak wylicza Ewa Wnukowska: - Największe z tych projektów, to budowa Centrum Kongresowego Rondo Grunwaldzkie, Małopolska Sieć Szerokopasmowa czy duży projekt dotyczący zakupu taboru kolejowego.

Jednym z priorytetów województwa małopolskiego jest rewitalizacja miast, w tym także uzdrowisk. I tak na przykład w Szczawnicy rewitalizowany jest park i promenada spacerowa, a w Rabce park zdrojowy i budowana pijalnia wód mineralnych.

Jedną z najbardziej aktywnych gmin jest Nowy Targ, w którym jak mówi Piotr Szymański, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim realizowanych jest 8 projektów unijnych.

- Do najciekawszych projektów w powiecie nowotarskim należy na pewno projekt Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To kluczowy projekt województwa małopolskiego a jego kwota dofinansowania to prawie 30 milionów złotych. Kolejne ważne projekty to rewitalizacja miasta Nowy Targ oraz projekty drogowe realizowane przez powiat.

A zmiany - na lepsze - podobają się mieszkańcom Nowego Targu:
- Ratusz poprawili, most przelotowy zaczęli robić. Ładnieje nam Nowy Targ. – Robi się, robi. Widać to jak się jedzie do Nowego. Gdzie kiedyś, na takiej publicznej drodze chodniki by robili, czy kanalizację. Coś pięknego.

Pojutrze w Nowym Sączu zostanie otwarte Miasteczko Galicyjskie z początku XX wieku, zrekonstruowane ze środków europejskich. Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego mówi, że to będzie swego rodzaju podróż w czasie.

- Każdy kto przyjdzie do skansenu, oderwie się na chwilę, zobaczy jak wyglądało atelier fotograficzne, na czym polegał proces tworzenia dawnej fotografii, jak wyglądała pracownia szewska, krawiecka, wstąpi do apteki galicyjskiej i będzie mógł posłać depeszę z poczty galicyjskiej.

Jak mówi Piotr Szymański prawie codziennie podpisywana jest umowa o dofinansowanie projektów ze środków europejskich.

- Pierwsze umowy zaczęliśmy podpisywać w 2008 roku i do tej pory podpisaliśmy ich 500. Przeliczając to na dni wychodzi, że prawie codziennie podpisujemy umowę o dofinansowanie.

To daje Małopolsce wysokie miejsce w kraju, jeśli chodzi o liczbę zawartych umów - mówi Radosław Ciechański z firmy doradczej KPMG.

- Pod tym względem województwo małopolskie jest na drugim miejscu w Polsce - to dobry wynik. Na pierwszym miejscu jest województwo śląskie. Wygląda na to, że tamten rejon geograficzny dość dobrze sobie radzi z zawieraniem tych umów.

Chwalą to także przedsiębiorcy, a wspomniana już, podpisana niedawno, 500-setna umowa w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym dotyczyła schronisk górskich.

- Jest to drugi projekt realizowany przez PTTK - podkreśla Piotr Szymański. Pierwszy dotyczył modernizacji schronisk i pewnego szerszego, bardziej edukacyjnego podejścia do zagadnienia turystyki górskiej w Tatrach. Ten projekt dotyczy Pienin, Beskidów i Gorców, i polega na podniesieniu jakości, standardu wyposażenia jedenastu schronisk, ale również pozwala zadbać o środowisko.

Władzom województwa małopolskiego zależy też na przyciąganiu do siebie inwestorów, dlatego też powstało 12 Stref Aktywności Gospodarczej i wiele funduszy pożyczkowych, przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorstw.

Audycja jest realizowana w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.