Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 12.05.2011

Internauci nie kupią biletu na pociąg. Skazani na kolejki

Sprzedaż biletów na połączenia międzynarodowe przez internet to wyzwanie, które przerosło polską kolej.
Internauci nie kupią biletu na pociąg. Skazani na kolejkifot. PAP/Jacek Turczyk

Z okazji majówki pan Maciej postanowił wybrać się z żoną na jednodniowe zakupy do Berlina. Uznał, że najtaniej i najszybciej dotrze tam koleją. Wszedł na stronę PKP i po jakimś czasie udało mu się znaleźć odpowiedni bilet.

Później przez trzy minuty szukał baneru bądź przycisku "Dalej" lub "Kup bilet online". Niestety, okazało się, że na stronie polskiego przewoźnika można najwyżej sprawdzić, czy dane połączenie istnieje. Kupienie biletu jest zaś niemożliwością.

Na stronie Intercity, po wybraniu opcji "Kup Bilet" w systemie nie istnieje takie miasto docelowe jak Berlin. Innych, poza granicami naszego kraju, także nie ma.

Cała sytuacja zakrawa o absurd, gdyż oficjalnie bilety kolejowe można nabywać przez Internet od sześciu lat.

Sprzedaż przez internet

- Prace nad wprowadzeniem do sprzedaży internetowej biletów na połączenia międzynarodowe dopiero trwają – tłumaczyła w "Sygnałach Dnia" Małgorzata Sitkowska, rzeczniczka Intercity.

Co staje na przeszkodzie, by wzorem LOT-u można było w ten sposób zaopatrzyć się w bilet, zamiast stać w niekończących się kolejkach przy kolejowym okienku?

Rzeczniczka Intercity twierdzi, że PKP musi dostosować swój system do systemów zagranicznych. W jej opinii nie jest to tylko kwestia techniczna, ale także sprawa dopasowania ofert i cenników.

- Jest to szereg różnych pozycji, które wymagają połączenia i modyfikacji – dodała.

Jakub Majewski, ekspert ds. ruchu kolejowego, dziwi się, że Intercity nie chce łatwiej i taniej dotrzeć do klientów. Tym bardziej, że w ubiegłym roku spółka odnotowała stratę, na minusie będzie również w tym roku.

- To jest przykład braku podejścia biznesowego. Jeśli tylko firma zauważa, że gdzieś wyciekają pieniądze, to zmiany powinny być błyskawiczne – podkreślił.

Sytuacja ma się zmienić tej jesieni, a najpóźniej do końca bieżącego roku.

Bilety od Deutsche Bahn

Pan Maciej postanowił jednak nie czekać tak długo i wszedł na stronę Deutsche Bahn, która ma również opcję wyboru językowego. Po chwili znalazł dokładnie to samo połączenie, co na stronie PKP. Wystarczyły dwa kliknięcia żeby kupić dwa bilety. Spędził majówkę w Berlinie i bez problemu wrócił do kraju.

PKP twierdzi jednak, że taka podróż była niezgodna z międzynarodowym prawem kolejowym, bo bilety kupione na stronie niemieckiego przewoźnika nie są ważne w pociągu jadącym z Polski. Konduktor, który sprawdzał bilety pana Macieja nie miał jednak do nich żadnych zastrzeżeń.

Najciekawsze jest to, że Deutsche Bahn przyznał, że sprzedaż biletów na to połączenie jest "błędem", gdyż zgodę na taką transakcję musi wyrazić Intercity. Sama spółka biletów na połączenia międzynarodowe nie sprzedaje, a kupionych za granicą nie chce akceptować.

(pp)

Aby wysłuchać relacji Krzysztofa Rzymana, wystarczy wybrać "Kolej poza siecią" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.