Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.12.2011

Polak przywiązany do pracy

Coraz mniej Polaków chce zmieniać pracę. Trudna sytuacja na rynku sprawia, że wolimy nawet gorszą, ale za to pewną posadę.
Polak przywiązany do pracy(fot. sxc.hu)

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, zmniejszyła się także liczba osób, które pracują w więcej niż jednym miejscu.

W niepewnych czasach trzymamy się tego, co pewne, w myśl zasady - lepsze znane zło niż nieznane dobro - zauważa ekspert rynku pracy z Business Centre Club Dominika Staniewicz. W normalnych warunkach Polacy nie różnią się od innych narodów i zmieniają pracę co 3-4 lata. Motywy zmiany pracy są różne i zależą od wieku, ambicji zawodowych, wynagrodzenia, satysfakcji z pracodawcy. Najbardziej mobilni są młodzi ludzie, którzy po ukończeniu nauki szukają swojego miejsca w życiu. Oni potrafią zmieniać pracę nawet co 3-4 miesiące. Jednak dla kogoś, kto posiada pewien poziom ekspercki wiedzy i umiejętności, rynek pracy się zawęża.

- Polacy cenią sobie iluzję stabilności - zauważa ekspert w radiowej Jedynce ("Biznes w Jedynce"). Jak wyjaśnia, iluzja polega na tym, że ani umowa o pracę, ani żadna inna umowa nie gwarantują pracy na całe życie. Obowiązujące obecnie hasło brzmi: nie praca na całe życie, a praca przez całe życie. To znacząca różnica.

Atutem na rynku pracy może być - zdaniem eksperta - cecha narodowa, polegająca na tym, że Polacy lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach niż w sytuacjach stabilnych.

Rozmawiała Justyna Golonko.

(ag)