Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 01.07.2014

Gruzja i Mołdawia podpisały "nowatorskie umowy" z Unią

Gruzja i Mołdawia podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że są to umowy zaskakująco nowatorskie.
Posłuchaj
  • Elżbieta Kaca i Ernest Zozuń o umowach stowarzyszeniowych z Unią Europejską (Europa od kuchni/ Trójka)
Czytaj także

Porozumienia te mają pogłębić współpracę polityczną tych dwóch krajów Partnerstwa Wschodniego z UE oraz stopniowo zintegrować ich rynki z unijnym. Umowy są uważane za swego rodzaju program reform, jakie powinny przeprowadzić Mołdawia i Gruzja, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w Unii. Nie zawierają one jednak obietnicy przyjęcia obu państw do UE w przyszłości. Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu.
- Powiedziałabym, że te umowy idą dużo dalej w zakresie współpracy niż te, które Unia już podpisała z krajami Bałkanów zachodnich, pretendujących przecież do roli członków Unii Europejskiej - mówiła Elżbieta Kaca w audycji "Europa od kuchni".
Entuzjazm przywódców Gruzji i Mołdawii podzielają - w mniejszym wymiarze, ale jednak - obywatele tych państw.. Więcej na ten temat usłyszeć można w audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(ei, jp)