Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 08.03.2017

Od Papa Dance po Komendarka. Zachwyt starą elektroniką trwa

- Epoka muzyki elektronicznej lat 80. wciąż stanowi żywotną inspirację dla muzyków młodego pokolenia i ważny komponent naszej kultury, do którego nawiązują starsi i młodsi artyści - mówi dziennikarz, Marek Horodniczy.
Wideo
  • 2017_03_08_14_15_PR1_Muzycznajedynka_MarekHordniczy.mp4
Posłuchaj
  • Marek Horodniczy opowiada o muzyce elektronicznej lat 70. i 80. (Muzyczna Jedynka)
Czytaj także

Z jednej strony Papa Dance, Klincz, Budka Suflera, Urszula, Iza Trojanowska, a z drugiej Marek Biliński i Władysław Komendarek - wszystkich łączy "Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej". Przygotowana pod redakcją Marka Horodniczego książka obejmuje kilkanaście sylwetek osób i zespołów ważnych na polskiej scenie muzyki elektronicznej lat 70. i 80. XX wieku. Pomysł powstania publikacji narodził się w Narodowym Centrum Kultury.

- Początkowo myślałem, by była to tylko antologia płytowa, ale pomysł wyewoluował do książki, bo dzisiaj mamy renesans starych syntezatorów analogowych. Te instrumenty osiągają wysokie ceny na rozmaitych licytacjach, a muzycy potrzebują ich, bo mają duszę i częścią antologii jest opowieść o syntezatorach właśnie. W związku z renesansem i tym, jak nowa elektronika posiłkuje się tą dawną uznałem, że to dobry moment, by tę twórczość przypomnieć w możliwie wyczerpujący sposób - opowiada Marek Horodniczy.

Opowieść kończy się na roku 1989, co związane jest nie tylko z cezurą historyczną. Gość wyjaśnia to w rozmowie z Marcinem Kusym, przeplatanej dawnymi hitami muzyki elektornicznej.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Marcin Kusy 

Gość: Marek Horodniczy (dziennikarz, publicysta, Narodowe Centrum Kultury)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 14.20

sm/ab