Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 22.01.2014

Wyprawa "Szpik na szczyt". Szczęście, wzruszenie i łzy

W rozmowie z dziennikarką radiowej Jedynki Niną Karczmarewicz zdobywcy Kilimandżaro nie ukrywali emocji, które towarzyszyły im podczas ataku dachu Afryki.
Uczestnicy wyprawy na szczycie KilimandżaroUczestnicy wyprawy na szczycie KilimandżaroTomasz Kobielski/Adventure24.pl

Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" przebywają teraz w obozie Millenium na wysokości 3790  metrów n.p.m. Udało im się trochę odpocząć. - Spodziewałem się objawów choroby wysokościowej jednak znacznie więcej problemów po drodze przysporzyły nam dolegliwości żołądkowo-jelitowe - powiedział uczestnik wyprawy prof. Krzysztof Kałwak. Lekarz zapewnił, że cała grupa zeszła ze szczytu zdrowa. Podkreślił też, że na górze był bardzo wzruszony. - Łzy ciekły mi strumieniami. To było coś niezwykłego - podsumował Kałwak.

Wyprawa "Szpik na szczyt". Dach Afryki zdobyty >>>

Kilimanadżaro zdobyła też Iza Malicka, która trzy lata temu przeszła przeszczep szpiku. - Nie ukrywam, że bardzo ciężko było wejść. Udało się jednak, jestem szczęśliwa - powiedziała. Jej również na szczycie Kilimandżaro towarzyszyło ogromne wzruszenie. - Nie wiem, czy byłam bardziej szczęśliwa, czy zmęczona - wyjaśniała.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Z kolei dawca szpiku Krzysztof Kacprowski podkreślał, że w drodze na Kilimandżaro wielokrotnie przechodził kryzys, a dzień przed atakiem praktycznie nie spał. - Natomiast gdy osiągnąłem cel, to marzyłem, by zrobić sobie zdjęcie przed tablicą z nazwą góry. Tym bardziej, że znalazłem się na nim w dniu moich 30 urodzin. Lepiej być nie mogło - zapewnił Kacprowski.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

W wyjątkowej ekspedycji biorą udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Celem ekspedycji, która ma się zakończyć 26 stycznia, było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj/ag