Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 11.04.2014

Epidemiolog: wirus HIV nie zna bariery wieku

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, dr Agata Wolska-Adamczyk, wirusem HIV można się zarazić również w starszym wieku.
Epidemiolog: wirus HIV nie zna bariery wiekuGlowImages/EastNews

Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Od 1985 roku do końca sierpnia 2013 roku wykryto w Polsce 17 084 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób. Każda osoba żyjąca z HIV, która nie wie, że jest zakażona może nieświadomie zakażać innych. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75 proc. nowych zakażeń.

Powszechnie uważa się, że problem zakażenia wirusem HIV dotyczy jedynie określonych ludzi. Głównie osób, które podejmują w swoim życiu bardzo ryzykowne decyzje - biorą dożylnie narkotyki i mają wiele przypadkowych kontaktów seksualnych.
- Nie przyjmujemy do wiadomości, że ten problem może nas dotyczyć ponieważ na ich tle my jesteśmy grzeczni - mówi gość audycji "Cztery pory roku" dr Agata Wolska-Adamczyk, kierowniczka Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Utarło się, że HIV to problem jedynie ludzi młodych, którzy są bardziej skłonni do podejmowania nieodpowiedzialnych działań. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. HIV dotyczy też osób w starszym wieku. W 2010 roku rozpoznano w Polsce 79 przypadków zakażeń wśród osób mających ponad 50 lat (u osób w wieku 20-39 lat było to 605 przypadków). Zakażenia HIV rozpoznawano również u osób mających więcej niż 75 lat.
Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, obecnie główną drogą zakażenia są kontakty seksualne. A dzisiejsi 50-latkowie są w tej sferze niemal tak samo aktywni jak osoby młode. Często w tym wieku zawierają nowe znajomości, wchodzą w nowe relacje, związki. A nie każdy z nich pamięta, że - jak przypomina epidemiolog - "wirus HIV nie zna bariery wieku".
Trzeba też mieć na uwadze, że pierwsze objawy zakażenia pojawiają się po około 10 latach, gdy człowiek jest już w wieku średnim. Są to m.in.: zmęczenie, słaba odporność, nawracające choroby. Zazwyczaj zrzucamy tego typu rzeczy na nasz wiek, a nie pomyślimy sobie - a może jestem zakażony?
Kierowanie się w ocenie ryzyka stereotypami zamiast wiedzy oraz bagatelizowanie możliwości zakażenia opóźnia moment wykrycia obecności wirusa HIV w organizmie, pogarsza rokowanie i zwiększa ryzyko wystąpienia sytuacji, w której nieświadoma zakażenia osoba przenosi je na partnera seksualnego.

Dlatego warto zrobić test na HIV. Można go wykonać bezpłatnie w punktach anonimowego testowania (np. w Warszawie jest kilka takich punktów), w sanepidzie kosztuje to ok. 20-25 zł. Warto też poczytać więcej o problemie na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS>>>.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(kk/tj)