Polskie Radio
Section05

HIV

Nieco zapomniany, ale wciąż groźny - HIV w Polsce nie odpuszcza

Epidemia HIV ciągle trwa. W zeszłym roku w Polsce stwierdzono 2 879 nowych zakażeń. To więcej niż w latach ubiegłych. Dziś zakażenie wirusem nie jest już wyrokiem śmierci, ale trzeba pamiętać, że jak najwcześniejsze badania, mogą nam uratować życie i sprawić, że nie zachorujemy na AIDS, a będziemy jedynie bezobjawowymi nosicielami wirusa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Zobacz także AIDS choroba leki terapia

Wirus HIV. Czy można z nim żyć?

- Wirus HIV nie wyklucza zakażonych z normalnego życia, ale wymaga stosowania pewnego rygoru lekowego i odpowiedzialnego postępowania wobec swoich partnerów seksualnych - mówili  w Polskim Radiu 24 dr n. med. Paweł Jakubowski, specjalista chorób zakaźnych, Magda Glewicz, osoba żyjąca z HIV, i  Robert Piotr Łukasik, przedstawiciel Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także medycyna choroby zakaźne Artur Wolski AIDS

Mężczyzna zaraził się jednocześnie COVID-19, małpią ospą i HIV. Wcześniej był na wakacjach w Hiszpanii

36-letni mieszkaniec Sycylii był jednocześnie zakażony wirusem małpiej ospy, koronawirusem i HIV - podały włoskie media. U mężczyzny objawy trzech zakażeń rozwinęły się po powrocie z Hiszpanii. W lipcu spędził dwa tygodnie w szpitalu w Katanii i obecnie czuje się już dobrze. Pierwszy na świecie taki przypadek opisali w prasie medycznej włoscy badacze.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Włochy Hiszpania małpia ospa koronawirus

Wzrośnie liczba zakażeń HIV i gruźlicą w wyniku wojny na Ukrainie? Eksperci alarmują

Dyrektor Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią obawia się, że wojna na Ukrainie może doprowadzić do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń HIV i gruźlicą. - Spodziewamy się, że konflikt będzie miał znaczący wpływ na wskaźniki zachorowań na gruźlicę i HIV na Ukrainie i w całym regionie - powiedział Peter Sands portalowi RND.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni zdrowie Ukraina ŚWIAT Europa

Omikron. Czy nowy wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny?

Nowy wariant koronawirusa po raz pierwszy zidentyfikowano 11 listopada w Botswanie, potem jego obecność potwierdzono w Australii, Izraelu, a także w Belgii, Niemczech, Czechach i we Włoszech. Wirusolodzy twierdzą, że może być nawet 500 razy bardziej zakaźny od delty, chociaż objawy chorobowe są stosunkowo łagodne. Czy omikron dotarł już do Polski? 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia Artur Wolski COVID-19 szczepienia Koronawirus w Polsce omikron zdrowie społeczeństwo infografika