Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 11.06.2014

Deweloper nie musi być wrogiem. Co trzeba widzieć przy zakupie mieszkania?

- Możemy korzystać z pomocy dewelopera, ale trzeba też posiadać podstawową wiedzę o prawach, które nam przysługują. Bez naszego zaangażowania i ciągłej kontroli się nie obędzie - przekonywał w radiowej Jedynce prawnik Bartosz Bator.
Deweloper nie musi być wrogiem. Co trzeba widzieć przy zakupie mieszkania?GlowImages/EastNews

Jego zdaniem zakup mieszkania nie zawsze musi być drogą przez mękę. Zaczyna się jednak od biurokracji. Warto więc wiedzieć, że zanim przejdziemy do umowy z deweloperem musimy otrzymać pełną informację na temat inwestycji. Nazywa się to prospektem informacyjnym, czyli co, gdzie, kiedy i jak inwestycja ma wyglądać. - Dzięki temu uzyskujemy też dostęp do aktualnego stanu księgi wieczystej nieruchomości i kopii pozwolenia na budowę. Możemy też żądać informacji dotyczących stanu finansów dewelopera i dokładnego projektu architektoniczno-budowlanego - wyjaśnił Bartosz Bator.

Jego zdaniem konstrukcja umowy sprzedaży mieszkania nastawiona jest na klienta, który nie zna się na prawie i powinna chronić jego interesy. - Deweloper natomiast jest przedsiębiorcą, którego działanie nastawione jest na zysk. I czasem może się okazać nieuczciwym - przyznał gość audycji "Cztery pory roku". Kupując mieszkanie, dom lub działkę pamiętajmy, że zawsze umowa sprzedaży musi mieć formę aktu notarialnego. - Zarówno ta docelowa, jak i przedwstępna. Dzięki temu będzie miała skutki prawne i zagwarantuje nam pełna ochronę - powiedział prawnik.

Również jeśli sami zabieramy się za budowę domu, musimy liczyć się z dużą liczbą formalności. Do najważniejszych dokumentów należy pozwolenie na budowę. Musimy je mieć, by zacząć w ogóle myśleć o postawieniu czegokolwiek na swojej działce. W każdym urzędzie miasta i starostwie powiatowym istnieje odpowiednia komórka, która udzieli informacji jakie dokumenty są wymagane do jego zdobycia.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kim są i jakie mają prawa uczestnicy procesu budowlanego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Bogdan Sawicki.

Porady prawne w radiowej Jedynce w każdą środę po godz. 11.00 Zapraszamy do słuchania!

tj/asz