Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 26.09.2014

Niepełnosprawni w pracy - dla zatrudniającego to nie tylko korzyści finansowe

Barierą w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest nie tylko niechęć pracodawców, ale często także lęk samych zainteresowanych. O tym, co obu stronom może dać współpraca mówili goście "Czterech Pór Roku".

22 października odbędzie się w Warszawie 4. Giełda Mocy, która łączy pracodawców i niepełnosprawnych kandydatów do pracy. - Ma ona na celu promocję zatrudnienia wspomaganego w środowisku biznesowym - powiedziała Paulina Ulanowska, doradca zawodowy w stowarzyszeniu Otwarte Drzwi.

Jak wyjaśniła, jest to rodzaj zatrudnienia, w którym dużą rolę odgrywa trener pracy. Taka osoba pomaga niepełnosprawnym znaleźć właściwą ofertę, szkoli ich na danym stanowisku i pomaga utrzymać zatrudnienie. Ulanowska dodała, że taki doradca pomaga również pracodawcy, bo znajduje najlepszego kandydata i objaśnia, na jakie przywileje może liczyć firma zatrudniająca niepełnosprawnego pracownika.

Anna Jaglińska, psycholog ze stowarzyszenia Otwarte Drzwi przyznała, że w Polsce wciąż trzeba jeszcze pracodawców przekonywać do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dodała jednak, że także sami kandydaci często boją się podjąć zawodowego wyzwania.

Swoje bariery pokonał Artur Henszel, wspierany przez stowarzyszenie, któremu trener zaproponował pracę w gastronomii. - Osoby niepełnosprawne są w stanie podjąć zatrudnienie, tylko każda osoba ma inny talent, który jest w stanie wykorzystać - zaznaczył. On sam został bardzo dobrze przyjęty przez współpracowników. Bardzo doceniał też to, że szef nie stosował wobec niego taryfy ulgowej, tylko wyznaczył jasne zadania do wykonania.

Paulina Ulanowska zwróciła uwagę, że firmy mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, jednak nie powinna być to główna motywacja. Jak podkreśliła, osoby niepełnosprawne są często bardzo przywiązane do pracy, w której faktycznie odgrywają znaczącą rolę. Dlatego współpraca z nimi, także w branżach o wysokiej rotacji zatrudnienia, jest długofalowa.

Jakie są bariery w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Jakie zadania może wykonywać osoba niepełnosprawna intelektualnie? W czym obu stronom może pomóc trener? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

bk/ag