Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 10.04.2015

Ubezwłasnowolnienie - wyzwanie, które czasem trzeba podjąć

- Gdy osoba dorosła nie jest w stanie decydować o sobie albo to, że o sobie decyduje powoduje szkodę dla jej zdrowia lub majątku, konieczne może być ubezwłasnowolnienie - mówi Bartosz Bator.
Ubezwłasnowolnienie najczęściej jest stosowane m.in. wobec osób starszych, które z racji wieku cierpią na dolegliwości uniemożliwiające im świadome decydowanie o sobieUbezwłasnowolnienie najczęściej jest stosowane m.in. wobec osób starszych, które z racji wieku cierpią na dolegliwości uniemożliwiające im świadome decydowanie o sobieGlow Images/East News

Jak dodaje mecenas, prawo dopuszcza możliwość ubezwłasnowolnienia przez bliskich nie dlatego, żeby zrobić krzywdę takiej osobie, tylko żeby jej pomóc. - To jest obwarowane szeregiem gwarancji prawnych i przepisów - podkreśla gość Jedynki.

Ubezwłasnowolnienie jest pierwszym krokiem, żeby stać się opiekunem prawnym dorosłej osoby. Jak tłumaczy Bartosz Bator, jest ono stosowane najczęściej wobec osób chorych psychicznie, uzależnionych od alkoholu oraz ludzi starszych, którzy z racji wieku cierpią na dolegliwości uniemożliwiające im świadome decydowanie o sobie.

Z audycji można się dowiedzieć, jak wygląda formalna ścieżka prowadząca do ubezwłasnowolnienia innej osoby i kto może o nie wnioskować.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: mec. Bartosz Bator (adwokat)
Data emisji: 8.04.2015
Godzina emisji: 11.25

Pytania o tematyce prawnej kierować można na adres prawo@polskieradio.pl. W każdą środę po godz. 11.00 prawnik wyjaśnia wątpliwości słuchaczy i pełni dyżur telefoniczny.

pg/tj