Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 04.11.2015

Najem to nie własność. Jakie masz prawo do lokalu?

Najmując wiele lat mieszkanie od gminy lub miasta możemy zacząć myśleć o sobie jako właścicielu. Bywa też, że dzieci nie znają sytuacji prawnej mieszkania, a po śmierci rodziców ich ona zaskakuje.
Posłuchaj
  • Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu - co oznacza i czy można je dziedziczyć? (Cztery pory roku/Jedynka))
Czytaj także

- Pojawia się wyzwanie ustalenia tytułu prawnego do danego lokalu. Może to być spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź odrębna własność - wyjaśnia mec. Bartosz Bator. W pierwszym przypadku prawo to nabywają członkowie spółdzielni mieszkaniowych, ale nie oznacza ono własności, a swoisty najem. Prawnik podkreśla, że jako najemcy nie jesteśmy właścicielami, nie możemy też mieć roszczeń wobec właściciela, by nam lokal przekazał czy sprzedał na preferencyjnych warunkach.

Czytaj i słuchaj także 
porada prawo 1200.jpg
Porady prawne w Jedynce. Sprawdź, jak uniknąć kłopotów

- Aby odziedziczyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, czyli także wstąpić w stosunek najmu danego lokalu, musimy dopełnić odpowiednich formalności i dotrzymać bardzo ważnego terminu - zaznacza mec. Bator. Odzyskać możemy także pieniądze zainwestowane jako wkład własny. Dlaczego Bartosz Bator radzi zapomnieć o pojęciu "lokator" i jakie znaczenie ma tytuł prawny do lokalu w sytuacji zwrotu nieruchomości przez miasto na rzecz spadkobierców dawnych właścicieli?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Bartosz Bator (prawnik)

Data emisji: 4.11.2015

Godzina emisji: 11.18

asz/mc