Radia Wolności

Biją, głodzą, przypalają. Niech też cierpią

Tym razem słuchacze Jedynki byli wyjątkowo zgodni. Nie powinno być taryfy ulgowej dla tych, którzy znęcają się nad zwierzętami. Nie są one bowiem przedmiotami, odczuwają ból i cierpienie.
Obecnie, zgodnie z ustawą karalne jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę. Natomiast długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry
Obecnie, zgodnie z ustawą karalne jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę. Natomiast długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metryFoto: Christian/flickr/CC
O Audycji
Opis

Tym razem słuchacze Jedynki byli wyjątkowo zgodni. Nie powinno być taryfy ulgowej dla tych, którzy znęcają się nad zwierzętami.  Nie są one bowiem przedmiotami, odczuwają ból i cierpienie.  

- Za dręczenie, za krzywdę wyrządzoną zwierzakowi powinna być kara więzienia bez zawieszenia do tego ostracyzm społeczny i publiczny oraz dotkliwa kara finansowa - mówili. Pojawiły się głosy, że za  znęcanie się powinny być kary w postaci sprzątania klatek w schronisku. - Karać jak za przestępstwa popełnione na ludziach. Ten, który znęca się nad zwierzętami, najprawdopodobniej będzie też znęcał się nad człowiekiem - mówił jeden ze słuchaczy.

Czytaj i słuchaj także
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Od trzech lat obowiązuje w Polsce nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która zaostrza kary za ich niehumanitarne traktowanie. Za zabicie zwierzęcia lub znęcanie się nad nim grożą 2 lata więzienia. Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem jest karane pozbawieniem wolności do lat trzech. Jednak prawo sobie, a życie sobie. - Dwa lata byłoby adekwatne, gdyby prawo było egzekwowane, a wyroki zapadały bez zawieszenia. Mamy jednak taką sytuację, że organy ścigania i prokuratura traktują znęcanie się nad zwierzętami jako czyny o małej szkodliwości społecznej - mówiła Anna Zielińska z Fundacji Viva!. Jak tłumaczyła, znęcanie się to też zaniedbanie obowiązków opiekuna wobec istoty, która ma potrzeby. Na szczęście w tej sprawie przez ostatnie lata bardzo dużo się zmieniło.

Bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Bogdan Sawicki

Gość: Anna Zielińska (Fundacja Viva!)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 10.10

tj/asz

Playlista
Tagi

Playlista