Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.01.2016

Jak bronić się przed mobbingiem?

W jakim momencie zaczyna się mobbing? Czy coś, co dla jednych jest głupim żartem może być dla innych mobbingiem?
Posłuchaj
  • Ekspert radzi, jak bronić się przed mobbingiem (Głos za głos/Jedynka)
Czytaj także

Definicja mobbingu zawarta jest w Kodeksie pracy. Ekspert Jadwiga Piekarska wyjaśnia, że mobbing to uporczywe, długotrwałe nękanie pracownika przez szefa, wywołujące u podwładnego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej i mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, a w konsekwencji wyeliminowanie go z zespołu.

- Uporczywość polega na tym, że działania nękające powtarzają się systematycznie. Przyjmuje się, że raz na tydzień - mówi. Przyznaje, że mobbing często jest mylony z dyskryminacją, która ma osobny paragraf w Kodeksie pracy.

Podczas dochodzenia swoich praw, to pracownik musi udowodnić, że padł jego ofiarą. Jadwiga Piekarska przyznaje, że jest to trudne, gdyż pracodawca stoi na uprzywilejowanej pozycji, dysponuje też prawnikami. Jednak pracownik nie jest bez szans.

Jak można bronić się przed mobbingiem? Jak zbierać dowody? Gdzie się udać ze skargą i czy można wnieść pozew zbiorowy? Posłuchaj całej audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Jadwiga Piekarska (szefowa oddziału Warszawa Stowarzyszenia Antymobbingowego pod patronatem Barbary Grabowskiej)

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 10.12

ag/pg