Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 07.06.2016

Kiedy upał staje się groźny dla naszego zdrowia?

- Jeżeli temperatura wynosi powyżej 25 stopni Celsjusza w cieniu, nasz układ krążenia zaczyna przystosowywać się do zapobieżenia przegrzaniu naszego organizmu - mówi w radiowej Jedynce kardiolog Jacek Woźniak.
Posłuchaj
  • Dr Jacek Woźniak o tym jak dbać o serce podczas upałów (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

W momencie upału układ krążenia, jak tłumaczy specjalista, zaczyna przystosowywać się do zapobieżenia przegrzaniu organizmu. Naczynia włośniczkowe w skórze rozszerzają się, automatycznie obniża się ciśnienie tętnicze, człowiek zaczyna się pocić, wskutek czego z organizmu uciekają elektrolity: sód, potas, magnez, co przyspiesza czynność serca. 

W warunkach fizjologicznych, w przedziale 20-50 lat, to jest jeszcze wszystko do wyrównania. Problem zaczyna się u osób, które chorują na choroby układu krążenia. Z reguły są to osoby, które biorą leki rozszerzające naczynia, więc - mówiąc krótko - ten efekt się wówczas dubluje - informuje dr Jacek Woźniak.

W jakich godzinach, gdy panują upały, osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny unikać wychodzenia na zewnątrz i jakie płyny najlepiej wtedy spożywać, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gośćdr Jacek Woźniak (Instytut Kardiologii w Warszawie)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 11.19

pg/gs