Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 07.11.2016

Zwyczajna niezwyczajna Maria Skłodowska-Curie

- Niezwykłe było to, że w czasach, gdy kobiecie trudno było realizować własne marzenia ona robiła to tak, jakby to było coś zwykłego. Fakt ten dawał jej poczucie szczęścia, które udzielało się jej otoczeniu. Na tym z kolei polegała ta jej zwykłość - mówi Małgorzata Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.

W poniedziałek (7.11) mija 149. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie oraz 105. rocznica przyznania jej drugiej Nagrody Nobla. Słynna Polka przyszła na świat w Warszawie w inteligenckiej, choć niezamożnej rodzinie. Był rok 1867, a więc trwały zabory. - W tym domu dużo ważniejsze było być niż mieć. Od kilku pokoleń świadomość polskości i odpowiedzialności była w rodzinie Marii bardzo głęboka - tłumaczy Małgorzata Marciniak.

Karierę naukową Maria Skłodowska zrobiła we Francji, gdzie poślubiła fizyka Piotra Curie. - Będąc starszym od niej o 5 lat, będąc Francuzem i osobą już ugruntowaną w tamtejszej nauce, Piotr niewątpliwie pomagał Marii. Natomiast zdecydowanie nie można powiedzieć, że gdyby nie on, to Maria niczego by nie osiągnęła - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Ile rodzeństwa miała Maria Skłodowskia-Curie, jak trafiła na studia w Paryżu, z czego tam żyła, czy miała jakąś miłość przed Piotrem, która polska uczelnia nie chciała jej zatrudnić i dlaczego nie była lubiana przez Francuzki, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej Pawłem Wernickim o zasługach M. Skłodowskiej-Curie dla współczesnej radiologii.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Małgorzata Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie), Paweł Wernicki (dziennikarz medyczny PAP)

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 9.23

pg/ab