Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 23.05.2017

Dziecko przed sądem. O czym musimy wiedzieć?

- Dawniej nie zwracano uwagi na dziecko, a teraz idzie to w dobrym kierunki i w przypadku spraw sądowych chroni się najmłodszych, zwraca uwagę na ich uczucia i traktuje jak podmiot, a nie przedmiot - mówi adwokat, mecenas Magdalena Czernicka-Baszuk.
Posłuchaj
  • Dziecko jako świadek w sprawach cywilnych. O czym powinniśmy wiedzieć? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Czytaj także

W przypadku spraw rodzinnych, jeśli dochodzi do rozwodu to do 17. roku życia dzieci nie mogą być świadkami. Nie wykorzystuje się również najmłodszych do przesłuchań, ale można skorzystać z procedury "wysłuchanie dziecka". - Podniesienie tak wysoko granicy wieku związane jest z tym, by dzieci nie musiały się opowiedzieć po którejkolwiek stronie, by móc je ochronić przed istniejącym pomiędzy rodzicami konfliktem - wyjaśnia adwokat.

Gość Jedynki podkreśla, że co do zasady najmłodszych powinno się chronić przed występowaniem przed sądem i innymi organami prawa, bo jest to ogromnie obciążające. - Angażowanie dziecka w konflikt jest złe, natomiast są takie sytuacje, w których musi być przesłuchane jako świadek. Najczęściej ma to miejsce w sprawach karnych i w przypadku, gdy same są ofiarami np. molestowania seksualnego, pobicia lub jeśli są świadkami takich zajść - mówi mecenas Czernicka-Baszuk.

Jak odbywają się takie przesłuchania? Jak możemy pomóc najmłodszym? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Magdalena Czernicka-Baszuk (adwokat)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 11.16

sm/gs