Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.02.2018

Ostatni moment na udokumentowanie najnowszej historii Polski

Polskie Radio uruchomiło specjalny internetowy serwis edukacyjno-społeczny, który w sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej. Można też przesłać własne relacje.

Strona GermanDeathCamps.info ma rekordową liczbę odsłon. Na samym dole strony znajduje się informacja, która zachęca, aby przesłać do nas własną relację z czasów najnowszej historii Polski.

Te warunki spełnia akcja "Nagraj dziadka komórką". Jej pomysłodawcą jest reżyser Arkadiusz Gołębiewski. Przyznaje, że jest to przedłużenie jego codziennej działalności, która polega na dokumentowaniu najnowszej historii Polski i jej prezentowaniu m.in. na festiwalach.

- Pomyślałem, że to bardzo ważne, żeby młodych gimnazjalistów i licealistów zaktywizować, aby rozmawiali ze swymi najbliższymi - mówi. Podkreśla, że najważniejsze jest znalezienie historii, która potem przebije się dalej, może nawet na hollywoodzki ekran. Tytułowy dziadek to pewien skrót myślowy. Bo można rozmawiać z każdym - babką, ciotką, a nawet sąsiadem. Zwraca też uwagę, że to ostatni moment, żeby udokumentować wspomnienia pradziadków i dziadków, bo pokolenie to odchodzi i wkrótce nie będzie komu dać świadectwa minionych czasów.

Zbigniew Król radzi, że jeśli ktoś nie wie, jak podejść do rozmowy zawsze może znaleźć pomoc w Archiwum Akt Nowych. - Na początku istotna jest zachęta, motywacja młodego pokolenia, aby do starszych ludzi dotrzeć i odebrać od nich świadectwa, bo to po prostu ostatni czas, żeby można to było zrobić - mówi.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Zbigniew Król (Archiwum Akt Nowych), Arkadiusz Gołębiewski (reżyser, pomysłodawca akcji "Nagraj dziadka komórką")

Data emisji: 11.02.2018

Godziny emisji: 9.22

ag/abi