Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.05.2018

Zbadaj swoje ciśnienie tętnicze. Nieprawidłowe może być przyczyną dolegliwości

Kiedyś utrzymywano, że prawidłowe skurczowe ciśnienie krwi to 100 plus wiek pacjenta. Ale już od wielu lat obalono ten sposób definiowania prawidłowego ciśnienia.

Ponad 30 lat temu amerykańscy lekarze wymyślili nową definicję tzw. operacyjnego ciśnienia krwi. Nadciśnienie występuje wtedy, kiedy ryzyko nieleczenia jest groźniejsze niż ryzyko leczenia.

- Dla osoby dorosłej dobre ciśnienie to jest 139 na 89 - informuje dr Michał Sutkowski. Ostrzega, że zarówno wartość skurczowa 140 i wyższa, jak i rozkurczowa 90 i wyższa jest już nadciśnieniem. A więc nadciśnieniem jest np. 145/70, jak też 120/95.

U dzieci wygląda to trochę inaczej i zależy od wieku, płci i wzrostu. Ekspert ostrzega, że już u co dziesiątego 17-latka lekarze stwierdzają nadciśnienie. U dorosłych Polaków co trzeci, czyli ok. 11 milionów, ma nadciśnienie tętnicze, z czego jedna trzecia o tym nie wie. - Dlatego każdy dorosły powinien przynajmniej raz w roku skontrolować ciśnienie - radzi lekarz.

Przekroczenie którego ciśnienia - skurczowego czy rozkurczowego jest groźniejsze? Co powoduje wzrost ciśnienia? Jakie są objawy nadciśnienia? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/mg