Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
testy dziennikarskie 2019 12.04.2019

Matematyczni geniusze ze słynnej lwowskiej szkoły

Zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców. O kim mowa? Mówimy o geniuszach w dziedzinie matematyki opisanych w książce "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" autorstwa Mariusza Urbanka. 
Posłuchaj
  • Mariusz Urbanek o lwowskiej szkole matematycznej
Czytaj także

Reprezentanci lwowskiej szkoły matematycznej, w tym m.in. Stefan Banach, Stanisław Mazur, Stanisław Ułam czy Hugo Steinhaus nie byli tylko fantastycznymi matematykami. Byli ciekawymi świata ludźmi kultury. Tak opowiada o bohaterach swojej książki gość "Czterech pór roku" Mariusz Urbanek.  

Początki lwowskiej szkoły matematycznej miały miejsce na krakowskiej ławce niedaleko Wawelu, gdzie doszło do spotkania dwóch geniuszów: Hugo Steinhausa oraz Stefana Banacha. Dwa lata po rozmowie przenieśli się do Lwowa, aby kontynuować stworzone dzieło. 

Gość audycji zaznacza, że niepowtarzalną rzeczą było to, że Stefan Banach został profesorem. W swojej publikacji opisuje, że Banach, choć był genialnym matematykiem, stronił od publicznych wystąpień, pisania artykułów, czy starania się o stopnie naukowe.

- Stefanowi Banachowi nie śpieszyło się do publicznej obrony pracy, kiedy trzeba było stanąć przed wysoką komisją, odpowiadać na pytania. Zastosowano spisek. Dziekan wezwał go kiedyś  do siebie i powiedział, że jest pewna grupa ludzi z Krakowa, która chciałaby przedyskutować pewien problem matematyczny. Banach zgodził się na dyskusję i tak wyglądała jego publiczna obrona pracy doktorskiej - mówi Mariusz Urbanek. -  Podobny spisek, nazwany spiskiem bohaterów lwowskich, musieli zastosować wykładowcy z uczelni, żeby zmusić go do napisania doktoratu. 

Ciekawym wątkiem jest również opowiadanie o słynnej kawiarni szkockiej, gdzie znajdował się zeszyt, który przeszedł do historii jako księga szkocka. W czasach dwudziestolecia międzywojennego zapisano w nim 189 zadań matematycznych. Do dzisiaj nie wszystkie zostały rozwiązane przez matematyków. 

Jakie były powojenne losy naukowców z lwowskiej szkoły matematycznej i jakie ciekawe historie kryje w sobie książka Mariusza Urbanka? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł ayducji: Cztery pory roku z cyklu "A to Polska właśnie"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna")

Data emisji: 12.04.2019 

Godzina emisji: 9.17

ans/ag