Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 11.09.2019

Misja Mars 2020. Czy dron może przysłużyć się nauce?

Misja ma na celu wysłanie planetarnego łazika na Marsa w 2020 roku. Łazik pomoże w poszerzeniu wiedzy o tym, jak przyszli naukowcy będą wykorzystywać zasoby naturalne dostępne na powierzchni planety. 

- Będzie to helikopter bezzałogowy. Oficjalnie to jest dron i poleci on na Marsa w przyszłym roku, prawdopodobnie w lipcu. Wystartuje wtedy "Misja Mars 2020" - powiedział na antenie radiowej Jedynki Mateusz Borkowicz, astronom. 

Gość audycji zdradził, że dron będzie ważył niecałe dwa kilogramy i że pojawiło się miejsce, gdzie będzie można zmieścić taką wagę. - Naukowcy z NASA przygotowali taką technologię, która pozwoli wykorzystać te kilka kilogramów i latać na Marsie - dodał. 

Atmosfera na Marsie jest bardzo rzadka, a ciśnienie jest sto razy niższe niż na ziemi, porównywalne do wysokości 30 km, dlatego ciężko tam latać. - Na takiej wysokości nie latają już pojazdy śmigłowe, więc żeby sobie z tym poradzić, wystarczy, że wirnik będzie się obracał dziesięć razy szybciej - powiedział gość. 

Co daje dron, który będzie latał po Marsie? - Dzięki temu możemy polecieć w miejsce wybrane przez naukowców. (...) Tutaj mamy bardzo dobry przykład łazika "Curiosity Rover", który siedem lat temu wylądował na Marsie i jest wielkości konkretnego samochodu. Waży dużo, więc nie może nosić ze sobą mnóstwo aparatury. Tu jest minus, bo on jeździ wolno. W przeciągu tych siedmiu lat przejechał zaledwie 21 km - zaznaczył Mateusz Borkowicz. 

Czy dron ma przewagę nad orbiterami? Ile się leci na Marsa? Czy dron może odlecieć od swojej bazy? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Mateusz Borkowicz (astronom, współpracujący z Centrum Nauki Kopernik) 

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 10.20

ans