Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 12.02.2020

Dlaczego warto pisać ręcznie?

- Pisząc ręcznie angażujemy hipokamp, element układu limbicznego, który jest odpowiedzialny za zapamiętywanie, przetwarzanie danych, analizę, syntezę i kreatywność - mówiła w Programie I Polskiego Radia Justyna Filipiuk, psycholog. 
Posłuchaj
  • Dlaczego warto pisać ręcznie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Gość audycji podkreśliła, że z badań przeprowadzonych wśród studentów wynika, że ci, którzy robili na studiach notatki ręczne sukcesywnie więcej i lepiej zapamiętywali niż studenci, którzy pisali notatki na komputerach i tabletach. - Muszą oni używać skrótów myślowych, przetwarzać te dane i w tym momencie mogą lepiej przyswajać materiał - dodała. 

Rezygnacja z nauki ręcznego pisania

Na początku 2016 roku rząd Finlandii zarządził, że fińskie szkoły będą odchodzić od nauki ręcznego pisania. Zrezygnowano z uczenia pisma łączonego na rzecz bardziej zbliżonych do drukowanych, czyli łatwiejszych do napisania. Stwierdzono, że zamiast tego w szkołach będzie więcej zajęć plastycznych, które miały zrekompensować pisanie ręczne. - Ten wysiłek, jaki podejmuje dziecko ucząc się pisania jest wysiłkiem, które później pomaga w pokonywaniu różnych trudności, kształtuje odpowiednie postawy. Ta cała oprawa związana z kształtowaniem pisania, z przechodzeniem od pisania ołówkiem poprzez pisanie długopisem, w zależności od szkoły to jest cały proces, kiedy kolejny etap rozwojowy dziecka kształtuje się podczas edukacji szkolnej - wyjaśniła ekspert. 

Pobudzamy ośrodki mózgu 

Justyna Filipiuk zaznaczyła, że pisząc ręcznie mamy pobudzone ośrodki mózgu związane z wyobraźnią przestrzenną. - Jak pracujemy z dziećmi tylko odtwórczo nie angażując ośrodków związanych z pisaniem, czytaniem, wtedy spada koncentracja uwagi, a to jest główny czynnik naszych czasów. Koncentracja uwagi u dzieci jest bardzo słaba i to widać przy kolejnych pokoleniach, przy kolejnych klasach - dodała. 

Czy można zepsuć charakter pisma? Czy kaligrafia to chwilowa moda? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaGrzegorz Frątczak 

Gość: Justyna Filipiuk (psycholog)  

Data emisji: 12.02.2020 r 

Godzina emisji: 10.17

ans