Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 13.03.2020

Koronawirus w Polsce. Psycholog: jeżeli nie włączymy rozsądku, będzie bardzo ciężko

- Spirala paniki zaczyna się coraz bardziej nakręcać, więc ciężko jest się zatrzymać i włączyć racjonalne myślenie, ale to chyba jedyny sposób w takiej chwili - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Monika Dreger, odnosząc się do tematu narastających w społeczeństwie obaw związanych z epidemią koronawirusa. 
Posłuchaj
  • Jak nie ulec panice w związku z koronawirusem? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Mimo zapewnień rządu, że w Polsce jest wystarczająca ilość żywności i nie ma planów zamykania sklepów, Polacy szturmem ruszyli na podbój sklepów. 

Monika Dreger mówi, że każdy z nas musi jakoś poradzić sobie z lękiem, którego właśnie doświadczamy.  Usiądź i zastanów się, czy na pewno 30 opakowań papieru toaletowego i tona makaronu to jest to, co jest potrzebne. Tym bardziej że mówi się o tym, że nie zabraknie produktów - zaznacza psycholog. - Jeżeli nie włączymy rozsądku, to naprawdę będzie bardzo ciężko - dodaje.

Czytaj więcej
koronawirus 1200.jpg
Jak się chronić i do kogo się zgłosić?

"Zostań w domu"

Rozmówczyni Romana Czejarka podkreśla, że najważniejsze to słuchać zaleceń i stosować się do nich. Aktualnie z powodu zagrożenia koronawirusem, rząd, lekarze i samorządowcy apelują o pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

W związku z tym na portalach społecznościowych ruszyła akcja "Zostań w domu". W jej ramach internauci dzielą się doświadczeniami z domowej kwarantanny, polecają filmy, czy książki do przeczytania. W akcję zaangażowali się też sportowcy i politycy. Monika Dreger mówi, że nie bez znaczenia jest włączanie się osób znanych i uznawanych przez młodzież za priorytety w tego typu akcje:  

Czytaj więcej
koronawirus polska pap-1200.jpg
Prawdy i fałsze o koronawirusie

Samospełniające się proroctwo

Psycholog zwraca także uwagę na niebezpieczne zjawisko polegające na tym, że niektóre osoby obserwują same siebie w oczekiwaniu na pojawienie się objawów choroby. - To się nazywa samospełniające się proroctwo. Jak będę się obawiać, że będę mieć gorączkę, to najprawdopodobniej będę ją mieć - wyjaśnia Monika Dreger.

- Musimy pamiętać, że długotrwały stres, któremu zaczynamy podlegać, będzie powodował osłabienie naszego organizmu i objawy, których się obawiamy, mogą się pojawić. Jest to tak zwana somatyzacja i na to trzeba także być wyczulonym - zaznacza.

Ekspertka radzi, aby pogodzić się z tym, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu i niczego nie zmieni to, że będziemy się tym cały dzień martwić.




jjjPAP/Maciej Zieliński

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek

Gość: Monika Dreger (psycholog Warszawskiej Grupy Psychologicznej)

Data emisji: 13.03.2020 r. 

Godzina emisji: 10.13

kh