Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 10.04.2020

Trwa Triduum Paschalne. Jak w tym roku przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego?

W dobie pandemii koronawirusa nadchodzące Święta Wielkanocne dla katolików będą różniły się od tych obchodzonych dotychczas. Jak wygląda spowiedź? Co to znaczy, że możemy przyjąć komunię duchową? Jak dzisiaj będzie wyglądać Droga Krzyżowa w Watykanie?

Istotą Triduum Paschalnego jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek - zwaną mszą wieczerzy Pańskiej, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Dzisiaj, w Wielki Piątek, papież Franciszek będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej, a potem Drodze Krzyżowej. Oba nabożeństwa odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych. - Przejmująca będzie cisza i wspomnienie. Co roku zapraszaliśmy na Drogę Krzyżową ulicami miasta, a chorych na śledzenie transmisji z Watykanu. Dzisiaj tego nie będzie i będziemy obserwowali papieża Franciszka samotnie przemierzającego pasję Drogi Krzyżowej w Watykanie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. Zygmunt Berdychowski z bazyliki św. Krzyża w Warszawie. 

Sakrament pokuty i pojednania i komunia duchowa

Ze względu na trudny czas wielu wiernych w tym roku nie uda się do kościoła w celu przystąpienia do spowiedzi świętej, zwłaszcza osoby starsze i schorowane. Ks. Zygmunt Berdychowski wyjaśnia, że spowiedź w kościołach jest możliwa, a wielu spowiedników wydłuża dyżury w konfesjonałach. - My spowiadamy od godz. 6.00 do 12.00 oczywiście z uwzględnieniem wszystkich środków bezpieczeństwa - informował gość audycji. - Nie ma kolejek, są pojedyncze osoby, które korzystają. Ze względu na posłuszeństwo wierni zostają w domu, jak nie ma konieczności wychodzenia. Wielu skorzystało wcześniej ze spowiedzi, jak jeszcze mogli - dodał duchowny. 

Ks. Berdychowski zachęca do przyjmowania komunii świętej duchowej, która jest przede wszystkim wyznaniem wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii, jest aktem miłości Jezusa do Eucharystii i głębokim pragnieniem, by Jezus chciał wejść i przemieniać życie i historię konkretnego człowieka. - Komunię świętą duchową można realizować, praktykować wiele razy każdego dnia. Chodzi o pragnienie przyjęcia komunii, pragnienie jedności z Chrystusem, a co za tym idzie też z ludźmi - podkreślał ks. Zygmunt Berdychowski. - To do czego dąży nasze chrześcijańskie życie to trwanie w jedności z Bogiem i z ludźmi - dodał. 

krzyż 1200.jpg
Triduum Paschalne i Wielkanoc w Programie 1 Polskiego Radia

***

Wspierając akcję #zostańwdomu, radiowa Jedynka przygotował na czas Triduum Paschalnego specjalną ramówkę. W Wielki Czwartek wyemitowała mszę wieczerzy Pańskiej, a w Wielki Piątek odbyła się transmisja liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.00 z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Z kolei w Wielką Sobotę wygłoszone zostanie orędzie wielkanocne przez abp. Stanisława Gądeckiego i liturgia Paschalna. Msze święte transmitowane będą również w niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny o godz. 9.00.

Poszczególne diecezje w Polsce umieściły programy transmisji liturgii Triduum Paschalnego na swoich stronach internetowych. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: ks. Zygmunt Berdychowski (bazylika św. Krzyża w Warszawie)

Data emisji: 10.04.2020 r.

Godzina emisji: 9.18

IAR/ans