Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 22.04.2020

Atopowe zapalenie skóry. Jak radzić sobie podczas epidemii?

Płyny odkażające oraz maseczki ochronne stanowią spory problem dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry. Jak często pacjenci mogą z nich korzystać, aby nie narażać swojego zdrowia?
Posłuchaj
  • Atopowe zapalenie skóry podczas koronawirusa (Jedynka/ Cztery pory roku)
Czytaj także

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry jest sucha i zaczerwieniona, często też łuszczy się i pęka. Bolesne zmiany zapalne na skórze potrafią zajmować nawet 50 proc. powierzchni ciała. Sporym kłopotem jest również trudny do opanowania świąd, który prowadzi do drapania się i powstawania ran na skórze. Jak w takim przypadku pacjenci z atopowym zapaleniem skóry mogą korzystać np. z dezynfekcji rąk? 

Wyjścia z domu tylko w ostateczności

- Wszyscy jesteśmy zmuszeni odkażać ręce, chcąc chronić się przed koronawirusem. Należy używać preparatów, które zwierają przynajmniej 70-procentowy alkohol - tłumaczy Małgorzata Kwiatkowska, specjalista dermatolog. - Niestety również pacjenci z atopowym zapaleniem skóry lub wypryskiem rąk zobligowani są do korzystania z tych środków. Jeżeli skóra w tej chwili jest w dobrej formie, to pacjent korzysta na tyle, ile potrzebuje. Jeżeli ma zaostrzenie i skóra jest w stanie zapalnym, powinien rozważyć za każdym razem, czy ma konieczność wyjścia, czy jednak może poprosić kogoś innego o zakupy - dodaje.

Dermatolog zaleca, żeby pacjenci po każdym zastosowaniu płynów odkażających, używali preparatów natłuszczających, które zabezpieczą ponownie barierę lipidową.

- Jeżeli chodzi o maseczki, to jeśli jest taka możliwość, należy ograniczyć wyjścia. W przypadku, gdy maseczka drażni w miejscach styku ze skórą w okolicach nosa czy policzków, później trzeba nałożyć emolient - przekazuje Małgorzata Kwiatkowska.

W lasach bez maseczek

Dobrą informacją dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest to, że nie muszą zakładać maseczek w lasach.

- Po rekomendacji ministra środowiska rząd podjął decyzję, że od 20 kwietnia do lasów i parków narodowych wstęp jest swobodny. Nie trzeba w nich zakrywać nosa, ani ust. Możemy w nich oddychać pełną piersią, przy czym jednak powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad sanitarnych - mówi Piotr Otrębski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Goście: Małgorzata Kwiatkowska (dermatolog), Piotr Otrębski (rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 10.21

DS