Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 06.11.2020

Skład odzieży. Nie daj się nabrać kupując ubrania

Inspekcja Handlowa w 2019 roku skontrolowała ponad dwa i pół tysiąca partii odzieży i zakwestionowała ponad jedną czwartą z nich. W ponad 26 proc. z 2 585 sprawdzonych partii m.in. odzieży wierzchniej, sportowej i wizytowej wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości dot. m.in. ich jakości i składu surowcowego 

czytaj więcej
poduszka1200.jpg
Polskie Radio Jedynka Cztery pory roku Jak wybrać poduszkę idealną?

Kontrolą objęto importowane, a także produkowane w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej produkty włókiennicze wykonane z dzianin lub tkanin. Celem kontroli była ocena prawidłowości oznakowania oraz jakości tego rodzaju produktów, m.in. w zakresie składu surowcowego czy wskaźników użytkowych deklarowanych przez producentów

- Mam nadzieję, że raport z tej kontroli jest ostrzeżeniem nie tylko dla konsumentów, ale także dla importerów i producentów odzieży - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który poinformował o wynikach kontroli Inspekcji Handlowej. - Były przypadki, gdzie była deklarowana wełna w 60 procentach, a nie było jej wcale - zaznacza. 

Posłuchaj
02:54 PR1_MPLS 2020_11_06-09-42-00.mp3 Małgorzata Cieloch z UOKiK o kontroli odzieży (Cztery pory roku/Jedynka)

Zanim dokonasz zakupu

Jak zaleca UOKiK: "zanim dokonamy zakupu sprawdźmy oznaczenia dołączone do wyrobu. Oznakowanie powinno zawierać nie tylko informacje dotyczące składu surowcowego, ale również dane, które pomogą nam zidentyfikować przedsiębiorcę odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu na polski rynek. Odpowiedzialny przedsiębiorca sprawdził jakość swojego produktu i nie ma powodu, aby ukrywać swoje dane.

Przed zakupem dokładnie sprawdźmy, czy wyrób nie posiada żadnych widocznych wad, np. zaciągnięć, błędów tkackich i dziewiarskich, błędów w druku lub wybarwieniu, czy jest estetycznie wykończony. Wady widoczne w dniu zakupu, o których konsument wiedział lub oceniając rozsądnie powinien był wiedzieć będą miały istotny wpływ na późniejsze ewentualne reklamacje.

Znajomość składu surowcowego jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkownika z uwagi, np. na zapobieganie poważnym reakcjom alergicznym. Ponadto podanie przez producenta właściwego składu surowcowego zapewnia nam możliwość właściwej konserwacji wyrobów włókienniczych. Sprawdźmy zatem przede wszystkim czy informacja taka została podana na wszywce, etykiecie lub opakowaniu jednostkowym pamiętając, że wyroby wykonane z włókien syntetycznych (np. poliamid, poliester) mogą różnić się wyglądem od wyrobów wykonanych z włókien naturalnych (bawełna, wełna) czy sztucznych (wiskoza).

Trudno dokonać oceny wzrokowej, ale dotykając wyrobu pamiętajmy, że te z włókien syntetycznych, w odróżnieniu od pozostałych, bardzo się elektryzują, a niektóre z nich w dotyku są "twardsze", nie posiadają miękkości i delikatnego dotyku".

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Małgorzata Cieloch (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Data emisji: 6.11.2020

Godzina emisji: 9.42

Jedynka/PAP/uokik.gov.pl/kh