Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 04.02.2021

COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 

czytaj więcej
szczepionka korona 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Jak mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, zgłoszenia można dokonać nie tylko poprzez formularz, ale także telefonicznie. 

- Wystarczy telefonicznie zgłosić ten fakt w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej swojemu lekarzowi rodzinnemu. Placówka oddzwoni, kiedy pojawi się możliwość zaszczepienia - zaznacza lekarz.


Posłuchaj
02:03 _PR1_AAC 2021_02_04-10-21-56.mp3 Jak zgłosić chęć szczepienia? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj też:

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. Natomiast od 25 stycznia trwają szczepienia populacyjne – na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat (zakwalifikowani do grupy 1a).
Na rynku unijnym do tej pory do obrotu dopuszczono trzy preparaty, w tym dwa w technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna.

Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzecia substancja to szczepionka wektorowa opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została ona dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji zamieszczonych w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, jednak "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana w 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2°C – 8°C.

    czytaj więcej
    shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
    Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

    czytaj więcej
    koronawirus free 1200.jpg
    Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

    Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

    Czytaj też:

    Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

    .***

    Tytuł audycji: Cztery pory roku 

    Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

    Data emisji: 4.02.2021

    Godzina emisji: 10.20

    Jedynka/IAR/PAP/kh