Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 24.02.2021

COVID-19. Czy osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi mogą się zaszczepić?

Od końca grudnia ubiegłego roku trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi może bezpiecznie się zaszczepić.
Posłuchaj
  • Zabieg kardiowersji a szczepienie przeciwko COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

czytaj więcej
szczepionka korona 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Jak mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś, nawet u osób z hemofilią nie ma przeciwskazań do podania szczepionki. - Trzeba tylko zapewnić wszelkie warunki bezpieczeństwa - zaznacza lekarz.

Posłuchaj
03:00 _PR1_AAC 2021_02_15-10-20-11.mp3 Szczepienie na koronawirusa a krzepliwość krwi (Sygnały dnia/Jedynka)

- Iniekcje szczepionki, którą obecnie mamy, są iniekcjami domięśniowymi. Istnieje ryzyko u osób, które mają zaburzenia krzepnięcia do wytworzenia się miejscowego krwiaka. Jest to mało prawdopodobne, ale pewne ryzyko jest - zaznacza dr Kuliś. - W przypadku osób, które mają wrodzone zaburzenia układu krzepnięcia i przyjmują leki, które temu zapobiegają, można rozważyć podanie koncentratu zapobiegającemu krwawieniu, ale ogólnie przeciwskazań nie ma. Ewentualnie zabezpiecza się odpowiednio lekami albo rozważa się zmniejszenie lub przesunięcie dawki szczepionki. Techniki są różne - dodaje. 



Czytaj też:

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. Na rynku unijnym do tej pory do obrotu dopuszczono trzy preparaty, w tym dwa w technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna.

Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzecia substancja to szczepionka wektorowa opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została ona dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji zamieszczonych w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, jednak "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana w 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2°C – 8°C.

    czytaj więcej
    shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
    Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

    czytaj więcej
    koronawirus free 1200.jpg
    Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

    Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

    Czytaj też:

    Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

    .***

    Tytuł audycji: Cztery pory roku 

    Prowadzi: Roman Czejarek/Agnieszka Kunikowska

    Data emisji: 15/24.02.2021

    Godzina emisji: 10.20

    Jedynka/IAR/PAP/kh