Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 04.03.2021

Choroby przewlekłe a szczepienie przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Choroby przewlekłe są poważnym zagrożeniem w razie zakażenia SARS-CoV-2. U takich osób COVID-19 częściej ma cięższy przebieg i gorzej rokuje. Tymczasem statystycznie każdy Polak po 40. roku życia ma co najmniej jedną chorobę przewlekłą, która nie tylko z wiekiem się pogłębia, ale dochodzą do niej kolejne schorzenia. Lekarze podkreślają, że takie osoby nie powinny mieć dylematu, czy szczepić się przeciwko koronawirusowi. 

Czytaj też
szczepienie_pap_1200.jpg
COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

- Nie ma takiej choroby, która byłaby bezwzględnym wskazaniem do niezaszczepienia się przeciwko COVID-19. Bezwzględnym, czyli takim, które w jakiś sposób dyskwalifikowałoby nas dożywotnio do przyjęcia danej szczepionki - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek.

- Natomiast, choroby przewlekłe - chodzi tutaj przede wszystkim o choroby autoimmunologiczne - powinny zostać ocenione. Ich aktywność powinna zostać oceniona przez lekarza prowadzącego. Uznaje się, że osoby, które są w stadium zaostrzenia choroby, tudzież rzutu, nie powinny w tym czasie być szczepione. Powinny szczepić się w trakcie remisji, czyli wyciszenia choroby lub ewentualnie w czasie niskiej aktywności choroby - wyjaśnia lekarz.


Posłuchaj
02:23 _PR1_AAC 2021_03_04-10-19-51.mp3 Choroby przewlekłe a szczepienie przeciwko COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jedynym przeciwskazaniem jest ostra choroba infekcyjna przebiegająca z gorączką. Wówczas musimy najpierw ją wyleczyć, a dopiero później możemy się zaszczepić - tłumaczy gość radiowej Jedynki.


    czytaj więcej
    shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
    Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

    Czytaj też:

    Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni. Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

    czytaj więcej
    koronawirus free 1200.jpg
    Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

    Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

    Czytaj też:

    Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

    .***

    Tytuł audycji: Cztery pory roku 

    Prowadzi: Roman Czejarek

    Data emisji: 4.03.2021

    Godzina emisji: 10.20

    Jedynka/IAR/PAP/kh