Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 05.03.2021

COVID-19 po pierwszej dawce szczepionki. Czy i kiedy druga dawka?

Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli w przeciągu 10 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 zachorowała na koronawirusa, będzie mogła przyjąć drugą dawkę? A jeśli tak, to kiedy?  

Czytaj też
szczepienie_pap_1200.jpg
COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

- Zgodnie z najnowszymi doniesieniami wskazuje się na to, aby szczepienie było odroczone u osoby, która pomiędzy dawkami zachorowała na COVID-19 - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek.

Posłuchaj
02:47 _PR1_AAC 2021_03_05-10-20-33.mp3 COVID-19 po pierwszej dawce szczepionki. Co robić? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Powinniśmy odczekać... różnie się mówi, niektórzy mówią o 30 dniach, a wtedy jesteśmy de facto na granicy tego, czy zdążymy podać szczepionkę, bo maksymalny interwał czasowy powinien wynosić 42 dni. Standardowo podajemy po 21 dniach, ale maksymalny interwał czasowy to 42 dni - zaznacza Bartosz Fiałek.

Czytaj też:

- Natomiast jeżeli nie da się tego zrobić w ten sposób, aby ten interwał czasowy zachować, to jeżeli nie ma objawów choroby, czyli jeśli nie ma infekcji z gorączką, to mniej więcej po 3 dniach od ustąpienia wszelkich objawów można starać się o przyjęcie drugiej dawki - wyjaśnia lekarz. 

Jak dodaje, decyzję podejmie lekarz w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Zdecyduje on, czy odracza to szczepienie o 30 dni od czasu pozytywnego wyniku testu, czy na przykład nie odracza i będzie szczepił, bo upłynęły 3 dni od czasu ustąpienia objawów ostrej infekcji COVID-19.


    czytaj więcej
    shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
    Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

    Czytaj też:

    Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni. Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

    czytaj więcej
    koronawirus free 1200.jpg
    Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

    Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

    Czytaj też:

    Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

    .***

    Tytuł audycji: Cztery pory roku 

    Prowadzi: Joanna Racewicz

    Data emisji: 5.03.2021

    Godzina emisji: 10.20

    Jedynka/IAR/PAP/kh