Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 12.04.2021

Koronawirus zostanie z nami na zawsze? Ekspert: ma swoje naturalne rezerwuary

- Jeżeli poradzimy sobie z przerwaniem łańcucha zakażeń, obniżymy maksymalnie liczbę nowych zakażeń, to pamiętajmy o tym, że wirus nie znika. On ma swoje naturalne rezerwuary - mówi w "Czterech porach roku" dr Aneta Afelt, członek zespołu ds. COVID-19 działającego przy Polskiej Akademii Nauk. 

nietoperz 1200 free
W jaki sposób wybuchła pandemia? "Są cztery hipotezy"

Mniejsza liczba zakażeń 

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 12 013 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 61 osób, z których 46 miało choroby współistniejące. Wyzdrowiało 26,5 tysiąca pacjentów. Łącznie w Polsce odnotowano ponad 2,5 miliona zakażeń koronawirusem. Zmarło 58,5 tysiąca zakażonych. Od początku pandemii wyzdrowiało w Polsce prawie 2 miliony 200 tysięcy osób. 

- Poniedziałek zawsze jest dniem podania danych z niedzieli, a w niedzielę aktywność wielu systemów działalności publicznej jest mniejsza - wyjaśnia gość audycji. - Średnia liczba dni, która upływa od kontaktu z osobą zakażoną (czyli od potencjalnego zakażenia do symptomów) to jest ok. 5-6 dni. Spodziewamy się, że mimo wszystko w Wielkanoc wymieszaliśmy się, spotykając się z rodziną i przyjaciółmi, więc może pojawić się wzrost zakażeń - uważa gość audycji. 


Sutkowski 1200 forum.jpg
Dr Sutkowski o COVID-19 u najmłodszych: stan dziecka może się pogorszyć bardzo szybko

W ocenie dr Anety Afelt w przypadku zachowania pełnego reżimu sanitarnego i przestrzegania kwarantanny tendencja niskich wartości zakażeń może się utrzymać. - Według szacunków do końca kwietnia liczba przypadków zachorowań powinna spaść do ok. 4 tysięcy dziennie, oczywiście jeżeli rząd przedłuży lockdown i będziemy zachowywać się odpowiedzialnie - dodaje. 


Posłuchaj
08:45 Jedynka/4PR covid 19 12.04.2021.mp3 Koronawirus zostanie z nami na zawsze? Ekspert: wirus nie znika, ma swoje naturalne rezerwuary (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Powrót dzieci do szkół 

Rozmówczyni Daniela Wydrycha, dr Aneta Afelt, rekomenduje pozostanie przy zdalnym trybie nauczania. - Z naukowego punktu widzenia zalecałabym pozostawienie dzieci w domach. Niestety wariant brytyjski jest dominujący, jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie zakażeń w kraju i wiemy, że niestety dzieci chorują nieco inaczej, częściej się zakażają i częściej przenoszą zakażenie do domu - tłumaczy. 

Czytaj również: 

Kiedy pandemia się skończy? 

- W modelach epidemii takiej odpowiedzi nie będzie, gdyż one przedstawiają naszą interakcję i jej konsekwencje, a nie zachowania wirusa - stwierdza gość audycji. - Jeżeli chodzi o wirusa SARS-CoV-2 to jest to choroba odzwierzęca. Jeżeli sobie poradzimy z przerwaniem łańcucha zakażeń, obniżymy maksymalnie liczbę nowych zakażeń, to pamiętajmy, że to nie oznacza, że wirus znika, gdyż ma on swoje naturalne rezerwuary, np. wśród kotowatych - podkreśla ekspert. 

Jak dodaje, reżim sanitarny jest istotny w walce z pandemią. - Podchodźmy bardzo odpowiedzialnie do tego zagadnienia, nośmy maseczki zakrywające usta i nos, ograniczmy kontakty społeczne i jak najszybciej przystąpmy do szczepienia - apeluje dr Aneta Afelt. - Wyszczepienie pozwoli nam zapanować nad łańcuchem transmisji - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: dr Aneta Afelt (członek zespołu ds. COVID-19 działającego przy Polskiej Akademii Nauk, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW) 

Data emisji: 12.04.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

ans