Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 27.04.2021

Historia podboju kosmosu zmienia się na naszych oczach

Od przeszło pół wieku ludzkość zmierza się z podbojami kosmosu. Coraz częściej w takich wyprawach biorą udział takie kraje jak Chiny czy Indie, a także firmy prywatne. 

Rakieta firmy  Space X wybrana przez NASA do lotu na Księżyc
NASA poinformowała, która firma dostarczy statek kosmiczny do załogowego lotu na Księżyc

Firmy prywatne 

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że za obecnym podbojem kosmosu stoją głównie firmy prywatne. Mimo to eksploracja przestrzeni jest nadal ogromnym wyzwaniem. Sukces wciąż zależy od państwowych przedsięwzięć. - Jeżeli chcemy budować wielką bazę kosmiczną, która będzie krążyła wokół Ziemi, to wcale nie będzie to takie łatwe i tanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń". - Pozwolić na to sobie mogą duże państwa, m.in. Stany Zjednoczone bądź Rosja - dodaje. 

Wyścig kosmiczny 

Gość audycji zauważa, że między największymi mocarstwami rozpoczął się tzw. wyścig kosmiczny. - Z jednej strony mamy romantyczne podejście do kosmosu, z drugiej zaczyna się zauważać stosunek militarny. Zaczął się wyścig kosmiczny, żeby pokazać, kto jest lepszy i kto lepiej potrafi wystrzelić rakietę bądź ładunek - wyjaśnia. 


Posłuchaj
08:05 Jedynka/4PR podbój kosmosu 27.04.2021.mp3 Historia podboju kosmosu zmienia się na naszych oczach (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Podbój czerwonej planety 

Radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, odbył lot po orbicie satelitarnej Ziemi na statku kosmicznym Wostok 12 kwietnia 1961 roku. Kilka lat później - w 1969 roku Neil Armstrong i Edwin "Buzz" Aldrin zostali pierwszymi ludźmi, którzy dotarli na Księżyc, gdzie wylądowali swoim księżycowym lądownikiem w Morzu Spokoju. 

Na przestrzeni lat wykonano również próby podboju Marsa, jednak ponad połowa ziemskich próbników nie zdołała nawet dotrzeć w pobliże planety, a połowa lądowań skończyła się niepowodzeniem. 

źródło: NASA/FB

- Warto lecieć na Księżyc, gdyż jest tam bardzo dużo paliwa przyszłości, które jest bezpieczne, czyste i wysokoenergetyczne - zaznacza Jerzy Rafalski. - Za Marsem są asteroidy, gdzie jest baza i stamtąd byśmy mieli całe mnóstwo skał kosmicznych bogatych w cenne metale - dopowiada. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Jerzy Rafalski (Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń") 

Data emisji: 27.04.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ans