Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 08.06.2021

Powikłania po COVID-19. O czym trzeba pamiętać podczas rehabilitacji?

Przechorowanie COVID-19 to często nie jest koniec problemów osoby zakażonej. Jak zniwelować skutki powikłań po koronawirusie?

Czytaj też:
laryngolog 1200 free
Ozdrowieńcy narzekają na problemy ze słuchem. "Zmiany mogą być poważne"

Długotrwałe zmęczenie, problemy z mówieniem, zapamiętywaniem, orientacją czy skupieniem się przez dłuższy czas to tylko niektóre z powikłań występujących u osób, które mają za sobą COVID-19. Długofalowe objawy przypominają przebieg zespołu chronicznego zmęczenia (CFS). Obejmuje on przede wszystkim poczucie obezwładniającego, przewlekłego zmęczenia, z towarzyszącymi bólami, zaburzeniami snu i upośledzeniem funkcji poznawczych. Dokuczliwe objawy nasilają się po chociażby niewielkim wysiłku fizycznym lub pracy umysłowej.

- Najczęściej po przechorowaniu COVID-19 typowymi powikłaniami są przewlekłe zmęczenie, trudności z oddychaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Posobkiewicz. - Ta choroba w dużym stopniu dotyka układu oddechowego i płuc. Także pacjenci uskarżają się na problemy z koncetracją - dopowiada. 


Posłuchaj
07:35 Jedynka/4PR powikłania COVID 8.06.2021.mp3 Powikłania po COVID-19. O czym trzeba pamiętać podczas rehabilitacji? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Choroby współistniejące 

Okazuje się, że bez względu na stopień ciężkości przebiegu infekcji, u ozdrowieńców może dojść do różnych powikłań, obejmujących wiele narządów w organizmie. Nierzadko wymagają oni dalszego leczenia i długotrwałej rehabilitacji. W badaniach dowiedziono, że aż 80 proc. pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 doświadcza przynajmniej jednego przetrwałego objawu, na długo po przebyciu choroby. 

- Można byłoby podejrzewać, że pacjenci, którzy mają choroby współistniejące, ciężej przejdą chorobę, a wbrew wszystkiemu przechodzą łagodnie. Osoby, które były uznawane za zdrowe, również przegrywały walkę z chorobą. Takich przypadków było ok. 20-30 proc. - wyjaśnia ekspert. 

Zobacz także:

Rehabilitacja ozdrowieńców 

- Na pewno należy prowadzić higieniczny tryb życia po przechorowaniu, starać się przebywać dużo na świeżym powietrzu - radzi dr Posobkiewicz. - Nie można od razu uprawiać sportu, trzeba organizmowi dać czas, żeby doszedł do siebie. Oprócz układu oddechowego i ośrodkowego układu nerwowego dotykany chorobą jest także układ sercowo-naczyniowy. Wiele osób obawia się powikłań po szczepionce, ale one występują bardzo rzadko. W przypadku zachorowania powikłania są niestety częste  - wyjaśnia gość audycji. 

Po jakim czasie organizm wróci do normalnego funkcjonowania? - U części pacjentów może to być okres kilku tygodni - odpowiada dr Marek Posobkiewicz. - Natomiast u pacjentów, którzy wyniku choroby mają uszkodzone płuca, ich wydolność oddechowa już nigdy nie będzie taka jak przed chorobą  - dodaje.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: lek. Marek Posobkiewicz (były Główny Inspektor Sanitarny)

Data emisji: 8.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans