Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 24.03.2022

Czym jest dron i do jakich celów służy?

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (BSP), są dziś nieocenionym wsparciem dla działalności człowieka w różnych obszarach i zadaniach. Do czego służą? Czy mogą być skuteczną bronią w wojennych walkach? 

Jak podkreśla kmdr por. rezerwy Maksymilian Dura, są różne rodzaje dronów oraz w zależności od potrzeb na rynku można zakupić sprzęt odpowiedniej wielkości. - Są drony małe, które mieszczą się w dłoni, ale również takie wielkości samolotu pasażerskiego - mówi. - Warto zaznaczyć, że są również drony, które nie tylko latają w powietrzu, ale również takie, które pływają na wodzie lub poruszają się po lądzie. Wszystkie systemy bezzałogowe przez wiele państw nazywane są dronami - tłumaczy ekspert. 


Posłuchaj
06:51 Jedynka/4PR dron 24.03.mp3 Czym jest dron i do jakich celów służy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Działania podczas wojny 

Zastosowanie dronów w praktyce jest bardzo szerokie. Profesjonalne drony są używane w celu zobrazowania i stworzenia map oraz uzyskania odpowiednich analiz przestrzennych w takich obszarach jak obliczanie mas ziemnych. Bezzałogowe statki powietrzne mają także zastosowanie jako broń i pozwalają w bezpieczny sposób prowadzić działania w czasie wojny. - Małe drony są niebezpieczne, nie tylko robią rozpoznanie terenu, ale także uderzają. Nazywa się je amunicją krążącą lub drony-kamikadze. Montuje się na nich niewielki ładunek wybuchowy i one, uderzając w dany obiekt, niszczą go - tłumaczy gość Jedynki. - Drony mogą być bardzo małe i atakować pojedynczych żołnierzy, ale mogą też być bardzo duże i atakować czołgi. Najważniejsze, że mogą działać bezpiecznie na dużą odległość - dodaje. 

Zdaniem eksperta użycie dronów może znacznie pomóc Ukrainie w walce z Rosją. - Ukraińcy nie tracą żołnierzy, co powoduje wielką panikę wśród rosyjskich żołnierzy, dlatego że Rosjanie cały czas mają świadomość, że może coś w powietrzu latać i może w nich uderzyć. Ukraińscy żołnierze robią to na odległość, dlatego oni sami nie giną, tylko Rosjanie - zaznacza. 

Czytaj również:

Polska jako jeden z producentów dronów

Nasz kraj, obok Stanów Zjednoczonych, Turcji czy Izraela, jest ośrodkiem, który ma kompetencje do projektowania i produkcji dronów. - Polska jest producentem dwóch typów dronów, które są bardzo znane na świecie, przede wszystkim amunicja krążąca, czyli "Warmate", które zostały opracowane w Polsce i są wprowadzane do polskiej armii i prawdopodobnie przekazywane Ukrainie - mówi kmdr Maksymilian Dura. - Są też drony rozpoznawcze, zrzucane przez operatora z ręki, one bardzo dobrze sprawdzają się na Ukrainie - ocenia ekspert.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: kmdr por. rezerwy Maksymilian Dura (ekspert ds. bezpieczeństwa, wojskowości i lotnictwa z "Defence24") 

Data emisji: 24.03.2022 r. 

Godzina emisji: 9.38

ans 

wiadomości po ukraińsku nowe