Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 29.03.2022

Zakazana broń. Czym jest i jakie kary grożą za jej stosowanie?

Od ponad miesiąca trwa wojna na Ukrainie. Co pewien czas opinia publiczna słyszy o stosowaniu przez stronę rosyjską tzw. broni zakazanej. Czym jest ona w istocie?

Podczas konfliktów międzynarodowych ostatnich 30 lat oskarżenia dotyczące stosowania przez poszczególne państwa niedozwolonej broni były powszechne. A jednak niezwykle mocno wybrzmiewają one współcześnie - podczas wojny na Ukrainie. To, która broń jest szczególnie groźna, regulują konwencje międzynarodowe.

Amunicja kasetowa - wyjątkowo śmiercionośna?

Na liście figuruje m.in. amunicja kasetowa. Jej działanie polega na uwolnieniu bądź rozrzuceniu kilkaset metrów nad wybranym celem zawartości od kilkudziesięciu do kilkuset mniejszych ładunków. - Użycie jej choćby w obszarach zaludnionych grozi tym, że na przykład dzieci mogą z czystej ciekawości dotknąć takiego ładunku, co doprowadzi do detonacji, a w konsekwencji do śmierci czy ciężkiego zranienia - tłumaczy Andrzej Kiński z pisma "Wojsko i Technika".

Co warte podkreślenia, nie wszystkie państwa świata są sygnatariuszami konwencji zakazującej stosowania amunicji kasetowej. Podpis złożyli przedstawiciele 106 państw świata, nie ma natomiast wśród nich ani Polski, ani Ukrainy, Rosji czy Stanów Zjednoczonych. - Z tego punktu widzenia te ograniczenia wymienionych państw nie obowiązują - dodaje gość audycji. Jednocześnie rzeczą oczywistą jest to, że wszelkie konwencje zakazują stosowania broni wobec cywilów.

Czy wydający rozkazy poniosą konsekwencje?

Stanowi o tym szereg tzw. konwencji genewskich. Pierwsza z nich, z 22 sierpnia 1864 roku, zawiera zapisy mówiące m.in. o tym, że personel sanitarny jest neutralny w konflikcie, a ranni winni być traktowani jednakowo bez względu na ich narodowość. Rzeczywistość często jednak wygląda zupełnie inaczej. - Mamy przykład zbrodniarzy serbskich. Długo nie można było ich postawić przed sądem, a później kiedy przed sąd trafili, te procesy trwały bardzo długo - przypomina Andrzej Kiński.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest konkretna. Każdy fakt należy rozpatrywać indywidualnie, każdą zbrodnię udowodnić. Podobnie rzecz może wyglądać w przypadku decydentów rosyjskich nakazujących eksterminację ludności ukraińskiej. - Najbardziej prawdopodobne jest to, że przed sądem staną bezpośredni użytkownicy, a więc na przykład rosyjscy piloci, którzy dostali się do niewoli. Ale ci, którzy wydali im rozkazy, podejrzewam, że pozostaną bezkarni - podsumowuje gość audycji.


Posłuchaj
07:30 PR1_AAC 2022_03_29-11-20-38.mp3 Zakazana broń. Czym jest i czy rzeczywiście strony wojny unikają jej użycia? (Cztery pory roku/Jedynka)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku" 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Andrzej Kiński (magazyn "Wojsko i Technika")

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 11.20

mg