Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 30.04.2012

Z nadmierną potliwością można walczyć

Ten problem dotyczy 1-3 % populacji. Według medycznych kryteriów cierpią na niego osoby, których organizm wydziela powyżej 50 mg potu w ciągu 5 minut.
Kofeina w dezodorantach to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kawyKofeina w dezodorantach to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kawyGlow Images/East News

- Hiperhydroza, czyli wydzielanie potu przez człowieka, jest bardzo skutecznym mechanizmem termoregulacji, czyli utrzymania właściwej temperatury organizmu. Poprzez parowanie potu z powierzchni skóry obniżamy temperaturę ciała, żeby nie doszło do przegrzania organów wewnętrznych - wyjaśnił w Jedynce dr Tomasz Pniewski, dermatolog i adiunkt w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Gość "Czterech pór roku" zauważył, że każde odstępstwo od normy - zarówno nadmierna, jak i ograniczona potliwość - jest objawem zaburzeń zdrowotnych i wymaga przeciwdziałania.

Gdy przez naszą skórę uwalnia się zbyt dużo potu, w pierwszej kolejności warto zadbać o właściwą i odpowiednio częstą higienę. - Pot sam w sobie jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach wywołują dopiero bakterie, które powodują rozkład jego składników. Ważną metodą jest stosowanie dezodorantów i antyperspirantów. Pierwsze zawierają głównie triklosan i działają przeciwbakteryjnie, czyli powodują, że pot nie pachnie tak nieprzyjemnie. Nie wpływają natomiast na jego ilość. Co innego antyperspiranty, które zawierają głównie sole glinu. Działają one bardziej miejscowo, powodując zahamowanie wydzielania potu. Zwykle działają przez okres od 6 do 12 godzin. Gdy natomiast potliwość jest już wyjątkowo uciążliwa, najlepszym wyjściem staje się zastosowanie botoksu. Ta metoda może zahamować nadmierną potliwość nawet na kilkanaście miesięcy - radził Tomasz Pniewski.

Rozmawiała Marta Kielczyk.

Więcej w nagraniu audycji.

pg

tagi: