Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 05.05.2012

Wiejska turystyka – czad dla mieszczuchów

Agroturystyka przynosi regionom dodatkowy dochód, miejsca pracy, jednocześnie wspiera istniejące przedsiębiorstwa, przyciąga inwestorów, ale przede wszystkim daje wytchnienie ludziom mieszkającym w miastach.
Wiejska turystyka  czad dla mieszczuchów Glow Images/East News

Z roku na rok rośnie zainteresowanie tą formą wypoczynku w Polsce. Agroturystyka to miejsce, które pozwala zmienić trym życia, jakie prowadzimy na co dzień. – Tereny wiejskie, gospodarstwa agroturystyczne doskonale się do tego nadają – przyznaje Jan Korsak z Polskiej Izby Turystyki.

W Polsce istnieje kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw turystycznych. – Rozsiane są po całej Polsce. Od Bałtyku do Tatr – dodaje gość Jedynki.

Często w miejscach trudnodostępnych, na przykład parkach narodowych, gdzie nie mogą powstawać żadne obiekty noclegowe. – A te gospodarstwa już tam od lat są. Są to gospodarstwa rolne, którzy mieszkają tam od zarania i w związku z tym istnieje możliwość spędzenia czasu w niezwykle atrakcyjnych miejscach – tłumaczy Korsak.

Atrakcyjność agroturystyki zwiększa pomysłowość właścicieli gospodarstw. – Równolegle do dobrej bazy, do dobrych świadczeń powstaje dobry program. Program, który jest specyfiką regionu, który niesie ze sobą pewne wartości dodane w postaci spuścizny kulturalnej. Działają twórcy ludowi, powstają pamiątki regionalne, działają domy kultury, domy wielskie – wylicza gość „Czterech pór roku”.

Do tego gospodarstwa zaczynają się specjalizować.- Coraz częściej pojawiają się oferty pobytów rehabilitacyjnych – informuje Jan Korsak.

>>>Posłuchaj całej rozmowy i dowiedz się jak kształtują się ceny pobytu w gospodarstwach agroturystycznych, w jakich rejonach Polski tego typu gospodarstw jest najwięcej i co oferują turystom.

Rozmawiał Wiesław Molak.

>>> Posłuchaj rozmowy ze Zbigniew Zaliński z irlandzkiego radia RTE Radio 1, który opowiada o agroturystyce w Irlandii, która jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, gdzie agroturystyka najszybciej się rozwija i gdzie turyści najchętniej wybierają tę formę wypoczynku.

(mb)