Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 22.10.2012

Każde jąkanie można pokonać

Wiele osób ma cichą nadzieję, że jąkanie przejdzie. Zdarza się tak rzadko i głównie u dzieci. Zdecydowanie lepiej poddać się terapii, podstawowe leczenie trwa dwa miesiące.
Każde jąkanie można pokonaćWikipedia/CC/Hamed Saber from Tehran, Iran

Kiedy rodzice zauważą, że mowa dziecka nie jest naturalna, to sygnał, by wybrać się do specjalisty – radzili goście Jedynki, Dawid Tomaszewski z Centrum Terapii w Mikołowie, a także Mirosław Czich, który poddał się terapii w tym ośrodku.

Wiele osób ma cichą nadzieję, że jąkanie przejdzie. Czasami zdarza się, że u dzieci ta przypadłość mija do wieku 4-6 lat, niestety nie zawsze. Niestety, bywa tak, że problem pozostaje, kiedy dziecko idzie do szkoły. Wszyscy uczniowie mówią płynnie, a jąkający się stoi na środku klasy i nie potrafi wypowiedzieć prostego wyrazu.

Najczęstsze przyczyny jąkania to późny rozwój mowy, obciążenia genetyczne, wydarzenia stresujące lub traumatyczne, u dzieci mogą być związane z pójściem do przedszkola. Częściej jąkają się mężczyźni, przypadłość ta dotyka statystycznie jedną kobietę na czterech mężczyzn.

Ile trwa terapia? W Mikołowie po konsultacjach, zaczyna się dziewięciodniowa terapia, to podstawowy program. Według gości Jedynki, już wtedy widać jej efekty. Potem są dwa przyjazdy całotygodniowe. Według zapewnień gości Jedynki, już po dwóch miesiącach mowa powinna się upłynnić, a żeby utrwalić te efekty, potrzeba roku.

22 października przypada Dzień Osób Jąkających się

Gośćmi byli Dawid Tomaszewski z Centrum Terapii w Mikołowie, autor książki "Światełko w tunelu" i Mirosław Czich, który poddał się terapii w tymże ośrodku.

Rozmawiał Roman Czejarek

agkm