Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 23.10.2012

Świat kocha owłosione łydki Szkotów w kiltach

Romantyczne jeziora, tajemnicze ruiny zamków, wyborna whisky, słynne spódnice w kratkę i legenda o potworze z Loch Ness. Z tego właśnie słynie Szkocja.
Świat kocha owłosione łydki Szkotów w kiltach www.sxc.hu

Szkoci nerwowo reagują, gdy utożsamia się ich z Anglikami. I nie jest to kwestia zarozumiałości czy próżności, ale zaszłości historycznych. Oba kraje (wraz z Irlandią i Walią) stanowią część Zjednoczonego Królestwa, w żadnym przypadku jednak Szkocja nie jest częścią Anglii.

Żeby uniknąć miażdżącego spojrzenia urażonego Szkota, warto wiedzieć, że monarchia szkocka powstała wcześniej od angielskiej.

Dumni Szkoci na każdym kroku kultywują swoje tradycje. Na szkockich ulicach nikogo nie dziwi widok młodego mężczyzny w spódniczce w kratkę.
- Kratka to bardzo żywy element wyróżniający Szkocję i Szkotów - podkreśla Grażyna Latos, autorka cyklu "Szkocja na fotografii”.
Według legendy każdy klan ma własny wzór i kolorystykę kratki zwanej "tartanem”. Legenda na stałe wpisała się w tradycję Szkocji. Do dziś rodziny, miasta, a czasem nawet spółki posiadają własne, unikalne wzory tkanin. Niektóre z nich mają nawet 200 lat.
Wielu osobom Szkocja kojarzy się również z tajemniczym potworem z Loch Ness. Jak dotąd jednak żadne spotkanie ze stworem nie zakończyło się udokumentowaną relacją. Nessie, bo tak pieszczotliwie Szkoci nazywają potwora, pokazywany jest w licznych spektaklach. Najczęściej przedstawiany jest jako stwór z długa szyją, który przypomina dinozaury roślinożerne.

Rzeźba
Rzeźba potwora z Loch Ness

Szkoci jako bardzo dumni ludzie, na każdym kroku próbują podkreślić swą odrębność i równie ważnym dla nich symbolem jest flaga.
- Flaga zdobi parasole, kurtki, breleczki i jest symbolem z którym każdy prawdziwy Szkot jest mocno związany - podkreśla gość "Czterech pór roku”.
Przywódcy Wielkiej Brytanii i Szkocji podpisali porozumienie, zgodnie z którym historyczne referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się w 2014 roku.
Szkocja i Anglia są połączone unią od 305 lat. Od 1998 roku Szkocja posiada szeroką autonomię. Parlament i rząd Szkocji w Edynburgu mogą decydować między innymi o rolnictwie, służbie zdrowia, edukacji czy wymiarze sprawiedliwości.
Gospodarzem audycji "Cztery pory roku” był Roman Czejarek.

ah