Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 23.04.2013

Stwardnienie rozsiane, czyli gdy ciało odmawia posłuszeństwa

- To choroba neurologiczna, która polega na tym, że organizm atakuje sam siebie, a dokładnie osłonki komórek nerwowych – tłumaczy Magdalena Fac z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Stwardnienie rozsiane, czyli gdy ciało odmawia posłuszeństwa Glow Images/East News

Magdalena

Z danych NFZ wynika, że na SM cierpi w Polsce 45 tysięcy osób.

SM często kojarzy się z osobą na wózku inwalidzkim, chodzącą o kulach, mającą problemy z poruszaniem się, przez co niektórzy myślą, że stwardnienie rozsiane to uszkodzenie podobne do uszkodzenia rdzenia nerwowego. Jak tłumaczy gość Jedynki SM to choroba, która często wiąże się z niepełnosprawnościami sprzężonymi. - Zależnie od tego, gdzie te osłonki nerwowe zostaną zaatakowane, gdzie to przewodzenie nerwowe jest uszkodzone z taką niepełnosprawnością mamy do czynienia – wyjaśnia. – Mogą to być problemy ze wzrokiem, słuchem, równowagą, również poruszaniem się – dodaje. Wynika to z tego, że gdy organizm uszkadza komórki nerwowe to przewodzenie nerwowe, czyli kontakt naszego mózgu z funkcjami poszczególnych organów nie jest takie jak być powinno. SM to choroba neurologiczna, która objawia się również problemami z nastrojem.

Więcej na temat zdrowia >>> Z Jedynką zdrowiej

Na razie jest nieuleczalna, ale trwają intensywne badania nad chorobą. Lekarze są już w stanie spowolnić jej przebieg. – Osoby obecnie diagnozowane, młode, w początkowej fazie choroby, gdzie dominują ogniska zapalne mózgu, a nie jeszcze te zwyrodnieniowe mogą stosować terapię, powstrzymywać tzw. rzuty choroby i pozostawać dużo dłużej w sprawności – tłumaczy Magdalena Fac. Podkreśla jednak, że przebieg choroby jest sprawą indywidualną.

Gość Jedynki przyznaje, że nie jest łatwe jest także rozpoznanie choroby. Można żyć wiele lat nie wiedząc, że jest się chorym. – Często początki stwardnienia rozsianego wiążą się na przykład z odrętwieniami, z problemami z równowagą, z problemami ze wzrokiem, co lekarze często leczą objawowo – wyjaśnia. Dlatego w p[przypadku takich dolegliwości warto udać się do neurologa.

/

11 maja 2013r. o godzinie 17.00 w Sali Kongresowej PKiN odbędzie się XV edycja akcji charytatywnej na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane "Podaj Serce" . – Będziecie mieli Państwo możliwość obejrzenia przepięknego widowiska w wykonaniu grup dziecięcych, młodzieżowych i studentów naszego zespołu – zachęca Magda Wysokowska z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Przewidywane są także inne atrakcje. Między innymi loteria i licytacja zdjęć Michała Lorenca i Ireny Santor. Zwieńczeniem akcji będzie koncert.

Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Więcej na temat SM i akcji "Podaj Serce" dowiesz się słuchając audycji "Cztery pory roku".