Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 07.05.2013

Transplantologia. Polacy niechętnie oddają organy bliskim

- Wiele narządów, jak nerka czy część wątroby, może być przeszczepionych tylko od osoby żywej. W Polsce jednak gros przeszczepów jest od osób zmarłych, niespokrewnionych. Odsetek rodzinnych pozostaje bardzo niewielki - mówił w Jedynce prof. Maciej Kielar.
Transplantologia. Polacy niechętnie oddają organy bliskimsxc.hu

Gość "Czterech pór roku" przypomniał, że polskie prawo zakłada domniemanie zgody na oddanie narządów do przeszczepu. - Jedyna sytuacja, która to uniemożliwia, to wpis do rejestru braku zgody. Istnieje spis zbierający wpisy od osób, które w sposób aktywny nie wyrażają zgody - zaznaczył.

Prof. Maciej Kielar tłumaczył również, że jedną z potencjalnych przeszkód w transplantologii jest wiek dawcy. - Przyjmuje się, że granicą wieku jest mniej więcej 50. rok życia, chociaż oczywiście zależy to od wielu czynników. Co do zasady, im organ młodszy, tym przewidywany okres jego dalszego życia dłuższy. Podobnie jest z osobami, które kwalifikują się do przeszczepu - te, które są w lepszym stanie ogólnym, mają większą szansę, że nowy organ będzie funkcjonował w ich ciele dłużej - stwierdził chirurg.

Najwięcej wykonuje się w Polsce przeszczepów serca i nerek. - Rocznie liczba takich zabiegów idzie w tysiące - mówił prof. Maciej Kielar.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg