Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.05.2013

Mężczyzna jak auto. Też musi przejść przegląd

Czujesz się zdrowy? Nic ci nie dolega? No to po co chodzić do lekarza. A każdy mężczyzna 35+ powinien raz w roku przejść przegląd u lekarza. Tak jak robi przegląd techniczny swego samochodu.
Badanie wydolności sercaBadanie wydolności sercaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Każdy mężczyzna powinien się przebadać, nawet jak czuje się zdrowy (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

To nieistotne, że mężczyzna sądzi, że jest zdrowy i nic mu nie dolega. - W ubiegłym spośród ponad 700 mężczyzn, którzy przyszli się przebadać i zgłosili się jako zdrowi, 82 procent z tych panów wymagało natychmiastowej interwencji medycznej - mówi Marzena Smolińska, koordynator akcji "Sprawdzony mężczyzna 2013". To ogólnopolska akcja informacyjna na temat profilaktyki zdrowia mężczyzn. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że akcja ma na celu uświadomienie panom, że proces starzenia i proces zmian cywilizacyjnych zaczyna dotykać wszystkich, w tym panów, coraz wcześniej.

Taki przegląd zdrowia można zrobić kompleksowo i w miarę szybko, bo w ciągu kilku godzin. Zazwyczaj wystarczy zrobić go raz na kilka lat. To powinno wystarczyć. Ponieważ mężczyźni raczej niechętnie chodzą po lekarzach organizatorzy akcji apelują do ich partnerek, aby te przyprowadziły swego faceta na badania. To leży też w ich interesie, bo warto mieć sprawdzony "model" przy sobie.

Marzena
Marzena Smolińska i Piotr Niedziałkowski

To, że mężczyźni czują, iż nic im nie dolega może być zwodnicze. - Jak zaczniemy ich badać okazuje się, że znajdujemy kilka rzeczy, które jeszcze nie bolą, ale za chwilę mogą być problemem - ostrzega dr Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog. Zazwyczaj są to nowotwory. Ponieważ wielu mężczyzn pali papierosy są to nowotwory górnych dróg oddechowych, ale trafiają się nowotwory jelita grubego, prostaty lub jąder. Ponadto wykrywa się u panów cukrzycę, astmę i obturacyjną chorobę płuc. - W późniejszym wieku mogą z nimi być poważne problemy, dlatego trzeba zadbać o siebie wcześniej, długo wcześniej - radzi lekarz.
Gość "Czterech pór roku" zauważa, że nie uczono mężczyzn, iż o zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat. Media też raczej propagowały higienę i profilaktykę zdrowotną wśród kobiet, marginalizując mężczyzn.
Badania, które są proponowana w ramach akcji "Sprawdzony mężczyzna 2013" są dobrane pod kątem chorób cywilizacyjnych, które najczęściej dotykają mężczyzn, i które rozwijają się długookresowo. Zwłaszcza, że panowie prowadzą się gorzej niż panie - ciężej pracują, częściej wykonują pracę fizyczną, są bardziej zestresowani, zazwyczaj palą więcej i to gorszych papierosów niż panie, a taki styl życia powoduje, że są bardziej podatni na choroby cywilizacyjne.
Niestety, takiego przeglądu nie można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Trzeba za niego zapłacić kilkaset złotych, choć można go potraktować, jako inwestycję w zdrowie.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

(ag)