Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 05.03.2010

Czysta energia z "brudnego" węgla

Jak wyprodukować czystą, ekologiczna energię z węgla? Odpowiedzi na to pytanie będę szukać naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania nowych technologii osiemdziesiąt milionów złotych.

To ważne zadanie, bo prawie cała energia elektryczna produkowana w Polsce pochodzi z węgla - zauważył w rozmowie z Ewą Szkurłat dr Stanisław Porada z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej:

Dr Stanisław Porada: - Wykorzystanie węgla jak do tej pory jest to realizowane jest niedopuszczalne z uwagi na dużą emisję zanieczyszczeń. Tzw. czyste technologie węglowe, do których zaliczamy zgazowanie węgla, umożliwią wykorzystanie węgla w sposób nie zagrażający środowisku naturalnemu.

To zgazowanie węgla jest czystym źródłem energii, czy jest czystszy niż tradycyjny węgiel?

Dr Stanisław Porada: - Jest czystszy, ponieważ w procesie zgazowania węgla nie emitujemy zanieczyszczeń do atmosfery. Zgazowanie węgla to złożony zespół różnych procesów chemicznych i fizycznych, które prowadzą do zamiany paliwa stałego na paliwo gazowe i w wyniku tego zamiast tego „brudnego” węgla kamiennego uzyskujemy gaz, który jest surowcem bardzo czystym. Z tego gazu możemy produkować energię elektryczną w sposób ekologiczny, ale również z gazu syntezowego możemy otrzymać cenne surowce, np. metanol, wodór potrzebny do syntezy amoniaku, a potem nawozów azotowych, możemy tez otrzymać paliwa silnikowe.

Andrzej Strugała z Wydziału Energetyki i Paliw AGH: - Celem tego projektu jest opracowanie koncepcji technologicznej zgazowania węgla zarówno podziemnego jak i w reaktorach naziemnych oraz weryfikacja tej koncepcji technologicznej w skali pilotowej.

Dr Stanisław Porada: - Wykorzystanie węgla kamiennego w taki sposób jak w tej chwili, czyli poprzez spalanie w elektrowniach i elektrociepłowniach, stwarza duże zagrożenie dla środowiska.

Andrzej Strugała: - Zostało utworzone konsorcjum naukowo-przemysłowe, składające się z 10 partnerów i jeśli chodzi o partnerów przemysłowych uzyskają wiedzę co można zrobić z węgla poprzez jego zgazowanie podziemne jak i naziemne, jakiego gazu mogą oczekiwać, ile on będzie kosztował i do czego będzie się nadawał.

Dr Stanisław Porada: - Możemy doprowadzić ten proces do takiej skali, że nie będzie emitował żadnych zanieczyszczeń. W naszej uczelni prowadzimy badania nad wykorzystaniem energii jądrowej, pochodzącej z reaktorów wysokotemperaturowych do procesów zgazowania węgla i tą drogą można dalej obniżyć emisję CO2. Czyli nie dość, że nie będziemy emitować szkodliwych substancji, związków siarki czy azotu, to możemy całkowicie wyeliminować emisję CO2 do atmosfery.

Badaniem i wdrażaniem nowych technologii pozyskiwania energii zajmie się konsorcjum naukowo -przemysłowe. Oprócz lidera projektu - Akademii Górniczo Hutniczej - znalazły się w nim między innymi: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Politechnika Śląska, Katowicki Holding Węglowy oraz Zakłady Azotowe w Kędzierzynie Koźlu. Badania technologii zgazowania węgla będą trwały pięć lat.