Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Mikołaj Wróblewski 23.07.2010

Energia z biomasy

Coraz popularniejsze staje się w indywidualnych domach ogrzewanie za pomocą różnych form biomasy - zwłaszcza w postaci brykietów czy granulatów. Producenci urządzeń wykorzystujących te odnawialne paliwa na licznych wystawach pokazują, jak duży na tym polu dokonuje się technologiczny postęp. Andrzej Krystek odwiedził jedną z takich wystaw:
- W tej chwili dopiero szukam, interesuję się tą technologią w ogóle. Technologią ogrzewania mieszkania, odnawialnymi źródłami energii, czyli w tym wypadku peletem. W tej chwili zainteresowałem się dopiero tym piecem, tym kotłem. Interesuje mnie coś na większy dom. Dwustudwudziestometrowy mam w tej chwili do ogrzania i coś w tym kierunku będę szukał.

- Pokazujemy kocioł jako nowość, kocioł na pelet z mechanicznym wyrzutem spalin, czyli nie interesuje nas specjalnie jakość komina, ciąg kominowy, sprawy kominiarskie ogólnie mówiąc.

Które są piętą achillesową systemu.

- A to tak, to było i jest w dalszym ciągu w wielu przypadkach bardzo poważnym problemem, ponieważ kominy są, jakie są i przy niewłaściwym ciągu kotły się zapychają, zanieczyszczają. Trzeba często czyścić, stąd też jest to problem. Przy tym kotle to całkowicie wyeliminowaliśmy. Podłączenie może być przez ścianę, na zewnątrz, do komina, rurą FI 100, także przekrój bardzo mały, wejdzie w każdy kanał wentylacyjny. Tutaj też pokazuje bardzo fajny system pieca, który może być jednocześnie i kominkiem, i kotłem centralnego ogrzewania. Grzeje ciepłą wodę użytkową, grzeje dom sterowany z regulatora pokojowego i zastępuje kominek.

Też na pelet?

- Też na pelet. Inaczej mówiąc, jeżeli policzymy dokładnie koszt instalacji ogrzewania w domu z kominkiem i z kotłem oddzielnym, to dojdziemy do wniosku, że to urządzenie jest za darmo.

Czyli granulaty, zwane peletem czy z odpadów drewnianych wchodzą już teraz mocniej na rynek?

- Już nie mamy tak naprawdę wyjścia. Jesteśmy tutaj obligowani przepisami unijnymi i musimy to po prostu wykorzystać. Jeżeli tego nie wykorzystamy, to się nie załapiemy do tego pociągu.

- To urządzenie to jest bukieciarka hydrauliczna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że ma najniższe zużycie prądu ze wszystkich maszyn tego typu, które są produkowane w całej Europie. W tym przypadku na osiemdziesiąt kilo na godzinę, mamy mocy zainstalowanej tylko trzy KW. Zużyje około dwóch i pół kilowata prądu na godzinę.

A sypiemy do niej co?

- Wszystkie materiały, które są pochodzenia roślinnego, czyli na przykład: trocinę, słomę, siano. Na brykiet opałowy.

- Pelet to jest ekologiczne paliwo, czyli granulat drzewny z odpadów leśnych, również i rolnych, które służą do zastępowania paliw mniej ekologicznych, paliw kopalnych, czyli węgla, oleju i gazu.

- Największe maszyny? Granulatory, rozdrabniacze do rozdrabniania słomy i młynki bijakowe. Wszystko produkowane w Polsce. Urządzenie jest jedno, natomiast wymienne są części, poszczególne matryce. Inna będzie matryca do słomy, inna matryca do trociny, a jeszcze inna, powiedzmy, do wierzby czy do traw. Przerobi wszystkie surowce na opał. Branża jest dosyć ciekawa, duże jest zainteresowanie i się rozwija, zwłaszcza, że pewne takie linie do granulacji słomy, siana i tak dalej są dotowane ze środków Unii Europejskiej, więc jest to dosyć ciekawe dla klientów i myślę, że będzie dobrze.