Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 23.12.2009

Ekologiczne grzechy

Swoisty rachunek sumienia warto przeprowadzić, bo to co widzi się w lasach czy na poboczach dróg może świadczyć o naszych nieczystych sumieniach...

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - to dobry moment na podjęcie refleksji dotyczącej ochrony naszego środowiska. Ten swoisty rachunek sumienia warto przeprowadzić, bo to co widzi się w lasach, czy na poboczach dróg, może świadczyć o naszych nieczystych sumieniach. Czy zdajemy sobie sprawę, że czynimy źle - sprawdzała to Karolina Wichowska:

Jeżeli ktoś niszczy przyrodę, to powinien się z tego spowiadać?

- Chyba tak, bo jest to jednak grzech, szkodzi się sobie i innym. To jest niszczenia dzieła Pana Boga.
- Bóg stworzył lasy, nas i my powinniśmy to szanować.
- Przyroda jest dobrem wspólnym o które należy dbać.

Czy zdarzyło się, że ktoś przyszedł do spowiedzi i wyznał, ze niszczył środowisko, bo np. wyrzucał śmieci do lasu, albo wylewał ścieki do jeziora?

Ksiądz Bogdan Bartołt – proboszcz Katedry Warszawskiej: - Na moje przeszło 20 lat bycia księdzem i spowiednikiem, to może na palcach jednej ręki policzę. Pamiętam, że jeden człowiek zrobił sobie w lesie piknik w miejscu niedozwolonym, a poza tym zostawił tam śmieci.

Zbigniew Nęcki – psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego: - Dosyć starannie oddzielamy różne fragmenty czy środowiska, w których żyjemy. Środowisko religii, przekonań, wiary to jest skojarzenie świąteczno-niedzielne i ono służy do myślenia o duszy, o zbawieniu, natomiast ochrona środowiska jest umiejscowiona w bardzo odległym od tego punkcie psychiki. Dla większości ludzi ochrona środowiska kojarzy się zdecydowanie z teraźniejszością, z aktualnymi działaniami, z pragmatyczno-biznesowymi kwestiami, a nie z etyką, moralnością i poczuciem odpowiedzialności.

Ksiądz Bogdan Bartołt: - Bardzo pięknie powiedział kilkanaście lat temu Jan Paweł II: „Pan Bóg powiedział do człowieka, do pierwszych ludzi – czyńcie sobie ziemie poddaną” – to znaczy, że macie być i Panem i Stróżem, a nie tymi, którzy będą tylko eksploatować w sposób nierozumny. Biję się tu również w swoje kapłańskie piersi, że mówimy o tym za mało.

Zbigniew Nęcki:- Chyba niejeden ksiądz, czy niejeden biskup, czy papież będzie musiał napominać, że dzieło boże nie ogranicza się tylko do ludzi, ale także do zwierząt i przyrody, a nawet do planety ziemi jako materialnego tworu, który warunkuje sprawne i wygodne życie.

Ksiądz Bogdan Bartołt: - Piękny upominek ofiarował nam papież Benedykt XVI, gdzie na Światowy Dzień Pokoju 1.stycznia wydał orędzie poświęcone właśnie ochronie środowiska naturalnego. Papież wzywa do odpowiedzialności za świat, który nam został powierzony, przypomina, że ten świat został stworzony przez Pana Boga, mówi nam o tym, żeby człowiek nie zapomniał, ze jeśli będzie niszczył swoje środowisko, to będzie niszczył samego siebie.

Warto wziąć to sobie do serca, a okazji, by szanować nasze środowisko - choćby przy okazji Świąt - jest wiele.