Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 15.01.2010

Warszawski finał Igrzysk Ekologicznych

Do konkursu zgłosiło się 5 tysięcy dzieci z Warszawy, do ostatniego etapu przeszło 19...

Co to jest energia odnawialna i ocieplenie klimatu, jak segregować śmieci i dlaczego nie wolno palić ognisk na łąkach - na te i wiele innych pytań odpowiadały przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas podczas finału Igrzysk Ekologicznych. Do konkursu zgłosiło się 5 tysięcy dzieci z Warszawy, do ostatniego etapu przeszło 19. Agnieszka Jas spotkała się z finalistami Igrzysk:

- Każdy miał inne pytanie, ja musiałam rozpoznać drzewo, chyba była to brzoza, trzeba było posegregować na kartonikach śmieci do odpowiednich pojemników: do niebieskiego papier, do żółtego plastik, do czerwonego metal.

Elżbieta Kołodziejczuk – koordynator ds. informacji miejskiego Programu Ekologicznego: - Konkurs był na dość wysokim poziomie, pytania były trudne, ale był to już III etap. Dzieci nas bardzo mile zaskoczyły.

- Miałam jeszcze 3 pytania dodatkowe, np. w jaki sposób oszczędzać wodę – odpowiedziałam, że jak się kąpiemy to nie nalewamy wody do wanny, tylko myjemy się pod prysznicem. Były dwa etapy i finał. Pierwszy etap był na kartach pracy, w drugim rozmawialiśmy, teraz były różne zagadki.

Wioletta Bars z Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy: - W dwóch etapach dzieci rozwiązywały karty pracy, bo są to dzieci 6-7 –letnie, które nie potrafią jeszcze pisać i czytać i trzeci etap to egzamin ustny.

- Np. co to są elektrośmieci – to są różne elektryczne popsute rzeczy, oddaje się je do sklepu.
- Z czego można zrobić kompost – ze zgniłych liści, z ogryzków.

Które pytanie było najtrudniejsze?

Wioletta Bars: - Energia odnawialna. Był wysoki poziom, więc do finału przeszły najlepsze dzieci.

Przygotowywaliście się długo do tego konkursu?

- Trochę tak, szukałem na Internecie, z rodzicami, różnych nazw zwierząt, roślin.

Patrycja Selin – nauczycielka 63.Szkoły Podstawowej na Woli: - Przygotowywałyśmy różne zabawy, gry, dzieci przygotowywały plakaty; oglądaliśmy wiele filmów, czytaliśmy artykuły z dziecięcej prasy na temat ekologii, zwierząt pod ochroną, roślin. Dzieci też szukały same informacji w Internecie i prezentowały to na forum klasy.

Interesujesz się ochroną środowiska?

- Tak, a najbardziej zwierzętami i ptakami, które są pod ochroną.

Patrycja Selin: - Widać, jak dzieci są aktywne, jak chętnie dzielą się swoją wiedzą i uczą się.

Konkurs był realizowany w ramach kampanii "Warszawa stolicą czystości".