Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
migrator migrator 16.03.2010

Dopłaty do termomodernizacji

Do rozdysponowania jest około 3 miliardów złotych...

Tym razem o dopłaty mogą się ubiegać szkoły, wyższe uczelnie, ale też domy dziecka czy domy opieki społecznej. Wszystko w ramach przedsięwzięć termo-modernizacyjnych dofinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 26 marca rusza nabór wniosków. Dorota Świerczyńska:

Jan Rączka – prezes NFOŚiGW: - Konkurs jest skierowany do szerokiego grona, mogą to być samorządy, właściciele szpitali, wyższych uczelni, organizacji charytatywnych. Ważne jest, aby dotyczyły one budynków użyteczności publicznej i wniosek przekraczał kwotę 10 mln zł.
To są środki na oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej, czyli ocieplenie ścian, wymianę okien, wymianę drzwi, ale też rozszerzyliśmy ten program o elementy związane z oszczędzaniem elektryczności. Można tutaj wymienić stare instalacje wewnętrzne, oświetlenie, co da bardzo dobry efekt ekologiczny, bo oszczędzanie elektryczności przekłada się na redukcję emisji CO2 bardziej niż oszczędzanie ciepła.

Jakie kwoty są do rozdysponowania?

Witold Retke – kierownik Zespołu do Systemu Zielonych Inwestycji: - W sakli całego programu, do końca 2014 roku, mamy w dyspozycji około 3 miliardów złotych, natomiast w tym naborze mamy budżet dotacyjny na kwotę 260 mln zł, do tego dochodzi budżet pożyczkowy 2 razy większy niż dotacyjny.

Czyli można wystąpić z wnioskiem o 90% dofinansowania?

Witold Retke: - Jest to możliwe, minimalny wkład własny wnioskodawcy w budżet projektu to jest 10% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Ten koszt nie musi być równy całkowitemu kosztowi inwestycyjnemu, ponieważ jako koszt kwalifikowany traktujemy koszt realizacji zadań, wynikających z audytu energetycznego plus koszty związane np. z wymianą oświetlenia na energooszczędne.

Jan Rączka: - Dbając o transparentność naszych działań przestrzegamy trybu konkursowego, gdzie w pierwszej kolejności oceniamy szeroko rozumianą wykonalność inwestycji i te inwestycje, które uznamy za dobrze przygotowane, ustawiamy na liście rankingowej według kryterium efektywności kosztowej, tzn. te projekty, które mniejszym nakładem środków mogą przynieść większy efekt ekologiczny, będą miały większą szansę na dofinansowanie.

Kiedy potencjalni kandydaci mogą dostać już pierwsze pieniądze?

Jan Rączka: - Zbieramy wnioski do 26 kwietnia, lista rankingowa będzie ogłoszona we wrześniu, pierwsze umowy podpiszemy 2 miesiące później i środki wypłacimy w I kwartale przyszłego roku.